Ülke olarak kitap okumayı çok sevmediğimizin farkındayız ama yapılan araştırmalar ve her seferinde ortaya çıkan yeni rakamlar, durumun düşündüğümüzden daha kötü olduğunu gösteriyor.

Ajans Press'in Türkiye’nin günlük alışkanlıklarına yönelik gerçekleştirmiş olduğu bir araştırma, bazı üzücü verileri tekrar gözler önüne serdi. Günün ortalama 2 saat 59 dakikasını cep telefonu ile geçirirken, kitap okumaya sadece bir dakika ayırıyoruz. Televizyon başında geçirdiğimiz süre ise günlük ortalama 2 saat 14 dakika.

Araştırmada, Türkiye’de bulunan 71 milyon mobil kullanıcının yüzde 75’i akıllı telefon kullanıyor. Türk halkının cep telefonu başında geçirdiği süre son bir yılda yüzde 15,4 artarak günde 2 saat 59 dakika oldu.

Mobil internet hizmetlerinde yaşanan iyileştirme çalışmaları, mobilden internet kullanımını artırmış durumda. Hatta bu durum bilgisayar trafiğini de ciddi oranda etkiledi: İnternete bilgisayar üzerinden girenlerin oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 29 oranında geriledi; mobilden internete girenlerin oluşturduğu trafik ise yüzde 33 oranında artarak yüzde 61’e çıktı.

Bu verilerin ışığında mobilden gerçekleştirilen alışverişte Almanya, Fransa, Japonya gibi dünya devlerine kafa tutuyoruz. Yalnız aynı başarıyı kitap okuma oranlarında da görmek istiyoruz. Türkiye İstatistik Kurumundan elde edilen bilgilere göre Türkiye’de bireylerin kitap okumak içinde günde sadece bir dakika vakit ayırdıkları belirtildi. Bu oran diğer büyük ülkelerle kıyaslanamıyor bile.

Verilen ayrıntıların yanı sıra bu yıl gerçekleştirilen bir medya analizinde ise kitap konulu 96 bin 563 haber yansıması tespit edilirken, internet konulu 118 bin 985 haber çıkışı saptandı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap