Amerika’nın en köklü eğitim kurumlarından biri olan Emory Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre grip virüsü,  bir kurbağa cinsinin derisinden salgılanan madde tarafından öldürülebilmekte.

Emory Üniversitesi eğitim görevlilerinden Jashy Jacob, ekibiyle birlikte yaptığı araştırma sonucu çok çarpıcı bilgilere ulaştı. Ekip, Hindistan’ın güneyinde yaşayan bir kurbağa türünün (Hydrophylax bahuvistara), H1 grip virüsünü öldürebildiğini keşfetti. Araştırma sonuçları, kurbağaların bakterilere karşı salgıladığı sümüğümsü maddenin özellikle küçük çocuklar üzerinde etkili olan Influenza A olarak da bilinen H1 grip virüsünü öldürmede etkili olduğunu ortaya koydu.

Hydrophylax bahuvistara

Daha önceden hiç grip aşısı olmamış fareler üzerinde yapılan deneyde kurbağa salgıları, virüsleri öldürme konusunda başarılı oldu. Kurbağa salgıları sayesinde 2009 yılında dünyayı kasıp kavuran H1 virüsü etkisiz hale getirildi. Domuz gribi olarak tanınan H1N1 ve yaygın diğer bir virüs H3N2 üzerinde ise kurbağa salgıları başarılı olamadı.

Biyolojik olarak virüslerin insan hücrelerine girmesi için hemagglutine ihtiyacı var. Kurbağa peptiti ise bu hemagglutinlere bağlanıp, virüsü dengesizleştirdikten sonra öldürüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap