Günlük hayatımızda belki de en çok yorulan organımızdan biri olan gözlerimiz, gün içinde birçok dış etmenden etkileniyor. Gözlerimizi rutin yorgunluklardan korumak tahmin ettiğinizden daha kolay.

İş ortamında mütemadiyen baktığımız bilgisayar ekranının yerini molalarda telefon ekranı alınıyor. Bir de üstüne televizyona geçtik mi, ister istemez gözlerimizi günlük rutin içeresinde çok yoruyoruz.

Gün içeresinde başımızın ağrıyor olmasının bir nedeni de göz yorgunluğu olabilir. Zor durumda başvurduğumuz çay banyosu kimi zaman insana çok meşakkatli geliyor. Sadece 10 dakikanızı ayırarak gözünüzü bir nebze de olsa rahatlamak gayet kolay. Peki vücudumuzun en hassas organlarından biri olan gözümüzü nasıl dinlendirebiliriz?

1. Gözlerinizi kapayın

Gözlerinizi kapamak belki de en kolay dinlenme yolu. Gözlerinize zaman ayırın ve gözlerinizi aşırı zorlamayın. Gözlerinizi bir kaç dakika kapamak bile gözlerinize çok iyi gelecek.

2. Gözlerinizi çalıştırın

Bilinen 16 kısa egzersiz ile gözlerinizi kendine getirebilirsiniz. Her gün yapacağınız bu küçük egzersizlerle gözleriniz rahatlayacak.

3. Gözlük kullanıyorsanız arada çıkarın

Lens kullanmadığınız günlerde arada gözlüğünüzü çıkararak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

4. Göz çevresine masaj yapın

Gözlerinize, gösterilen şekilde nazik dairesel hareketlerle masaj yaptığınız takdirde hem gözlerinizi, hem de bedeninizi rahatlatmak mümkün. Aynı yöntem göz yorgunluğundan oluşan baş ağrıları için de uygulanıyor.

5. Havuç  tüketin

Havucun içinde bulunan beta- karotenin (A Vitamini) göz içeresindeki hücrelere faydalı olduğu biliniyor. Havuç tüketiminin yardımıyla gözlerinizi daha sağlıklı hale getirmek mümkün.

6. Gözlerinizi sıcak su ile yıkayın

Gözlerinizin çok yorulduğunu hissettiğiniz zaman, ılık ya da sıcak suyla gözlerinizi yıkamanız gözlerinizi rahatlatacaktır.

7. Uyumadan 2 saat önce tüm ekranlara bakmaya son verin (deneyin)!

Belki de en zorlanacağınız maddelerden biri. Uyumadan iki saat önce gözlerinizi her türlü ekrandan uzak tutarak gözlerinizi ertesi güne daha dinç hazırlayabilirsiniz.

8. Tratak yönetimini deneyin

Tratak yönteminin geçmişi Hindistan’a dayanıyor. Yoga ve meditasyon alanlarında da kullanılan yöntem, gözlerinizi rahatlatırken aynı zamanda da zihninizi boşaltıyor. Göz hizanızda bulunan herhangi bir objeye gözlerinizi kırpmadan odaklanıyorsunuz. Daha sonra gözlerinizi kapadığınızda, baktığınız objeyi düşünerek zihninizi de boşaltıyorsunuz. Bu yöntemi günde ortalama 10 dakika yaparak gözünüze ve ruhunuza yardım edebilirsiniz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap