Yeni bir araştırma gösteriyor ki, gözler yalnızca kalbin değil, beynin de aynası.

Bir insanın gözüne bakarak, onun hakkında birçok fikre sahip olabilirsiniz. Hatta bu nedenle çoğu poker oyuncusu oyununu güneş gözlüğü ile oynamayı tercih eder.

Yeni yapılan araştırmalar gözlerinizin yalnızca duygu durumunuzu değil, zekanız konusunda da birtakım bilgiler verebileceğini ortaya çıkardı.

Bu yeni çalışmada, psikolog Jason S. Tsukahara ve arkadaşları göz bebeği boyutu ve bilişsel yetenek arasında pozitif bir korelasyon buldu.

Tabii ki göz bebeği boyutu, karanlık ya da fazla ışığın bulunduğu bir ortamda da değişebiliyor. Bu durum dikkate alındığında bir insanın zekası hususunda nasıl bilgi edinilebilir?

Ancak uzmanlar araştırmaların her koşulun dikkate alınarak yapıldığını ifade ediyor. Yani ortamdaki ışık sabit tutularak tüm bu araştırmalar gerçekleştirilmiş.

Uzmanlar bu araştırmanın önemli bir kısmını nörobilim üzerinden yürüttü. Nörobilim araştırmaları beynin noradrenalin deposu olarak bilinen bölgesi locus caeruleus-norepinefrin’deki aktiviteler ile göz bebeği boyutunun yakın bir birliktelik içinde olduğunu gösteriyor. Beyindeki norepinefrin bölgesi muhtemel uyarıcı ve kısıtlayıcı sinyallerin algılanmasını hafifletiyor. Bu hafifleme sayesinde sinirsel kavrama ile beyindeki fonksiyonel bağlantının kuvveti de artmış oluyor.

Yani araştırmacılar göz bebeği büyüklüğü ile nöronların hareketleri konusunda yakın bir ilişki bulunduğunu gözlemlediklerini belirtiyor. Nöronlardan gelen sinyallerin zeki insanlarda daha duyarlı olması, diğer tüm sistemleri nasıl etkiliyorsa göz bebeği büyüklüğünü de etkiliyor.

Yakın zamanda araştırmaya yönelik çalışmalar daha da büyüyecek. Uzmanlar kesin bir kanıya varmak için erken olduğunu ifade etse de doğru yolda olduklarına inanıyorlar.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap