Uzmanlardan gelen son bir açıklamaya göre görmez bozukluğu ve görme engeline sahip insanların sayısı, 2050 yılına kadar ciddi oranlarda artacak. 

Dünya genelinde bilinen sağlık dergisi, Lancet Global Health’in yayımladığı yeni bir araştırma, görme engeli olan insan sayısının 105 milyonu bularak şimdiki rakamı üçe katlayacak değerlere ulaşacağını bildirdi. 2050 yılına endekslenerek iddia edilen bu oran hiç de küçümsenecek bir sayı değil.

Günümüzde hesaplanan 36 milyon görme engelli insan sayısının zaman geçtikçe katlanarak büyümesi ise artan yaşlı nüfus oranı ile bağdaştırılıyor. Bu durumun ekonomik olarak büyük yük yaratabileceğini iddia eden araştırmacılarından Anglia Ruskin Üniversitesi Profesörü Rupert Bourne, orta derecede görme bozukluğuna sahip bir kişinin bile yaşamının önemli ölçüde etkilenebildiğini belirterek görme engelinin ciddi bir problem olduğunu vurguluyor.

Şu anlık dünya nüfusuna oranla sayısı düşen görme bozukluğu ise 2050 yılında artarak 200 milyondan 550 milyona ulaşabilir. Güney Afrika ve Doğu Asya bölgelerinde yoğun artış beklenen görme bozukluğu, tedavi imkanlarının kısıtlı olup bu durumun sıkıntısını çeken yerler arasında.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap