Londra’da gıda artıklarıyla aylık menüler oluşturmayı hedefleyen wastED, her ay değişen ünlü şeflere ev sahipliği yapacak. İlk konuk şef ise Gordan Ramsay olacak.

Gordan Ramsay, Clare Smyth ve Tom Kerridge gibi dünyaca ünlü şeflerin konuk olacağı restoranda, müşterilere artık gıdalarla hazırlanmış menüler sunulması hedefleniyor.

Londra’da açılmaya hazırlanan wastED, ilk olarak 2015 yılında Manhattan’da kurulmuştu. Sahibi Dan Barber, ayrıca New York’taki ünlü Blue Hill restoranın da işletmecisi olarak biliniyor. Londra’da açılacak yeni restoranın ise dönemlik açık olacağı ve 24 Şubat ile 2 Nisan arasında hizmet vereceği söyleniyor.

Her gün için ayrı bir menü hazırlamayı düşünen restoranda, artık gıdalarla ne oluşturulabiliyorsa onun üzerinden ilerlenmesi hedeflenmiş. Artık gıdaları çiftçilerden, dağıtıcılardan, restoranlardan ve perakende gruplarından sağlayan wastED, ortalama bir siparişin 18 dolar civarında olacağının haberini de veriyor.

Dan Barber ise, projenin asıl amacının yemek atıklarına küresel boyutta dikkat çekmek olduğunu söylüyor. Birleşmiş Milletlerin araştırmasına göre, Dünya’da yıllık olarak üretilen gıdaların üçte birinin (1.3 milyar ton) çöpe gittiği biliniyor. Bu rakamda finansal olarak 990 milyar dolarlık bir maliyete denk geliyor. Bu artığın büyük bir kısmını ise gelişmiş ülkeler yaratıyor. Bu konuyla ilgili Türkiye’de çalışmalar yürüten girişim FazlaGıda’yla ilgili bilgi almak isteyenler de buradan ulaşabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap