Google, Alphabet adı altında yeni sürücüsüz araç (otonom) markası Waymo’yu tanıttı. Waymo ismi ile tanıtılan marka, Google’ın yıllardır çalıştığı diğer tüm sürücüsüz otomobiller ile Alphabet grubunda bir araya geldi.

Waymo’nun CEO’su John Krafcik, yazılı açıklamasında şirketin sürücüsüz otomobillerle ilgilenip, işin teknolojik tarafını geliştireceğini ayrıca sürücüsüz otomobil üretimine girmeyeceğinden bahsetti.

Google Waymo tasarımıyla da dikkat çekiyor

Markanın tanıtım lansmanında görme engelli Steve Mahan’ın, 2015 yılında gerçekleştirdiği sürücüsüz araç ile test sürüşünün hikayesi paylaşıldı. Krafcik, geçtiğimiz sene Teksas’ın Austin şehrinde Steve Mahan’ın da içinde bulunduğu halka açık yollarda günlük trafiğe de çıkarak gerçekleştirilen test sürüşlerinden bahsetti.

Sürücüsüz otomobiller her ne kadar kendi kendine park edip kurallara uyabilse de henüz trafiğe çıkma izinleri yok. Bu konuda ilk adım Michigan eyaletinden geldi. Eyalet valisinin onayıyla birlikte sürücüsüz otomobiller trafiğe çıkabilecek ve sürücüsüz otomobil yasasına göre otomobil sorumluluğu sahibinde değil firmada olacak. Bu yasayla beraber, sürücüsüz taksi filoları da kurulabilecek.

Waymo ile birlikte Google, bu yıl anlaşma imzaladığı Fiat Chrysler başta olmak üzere sürücüsüz araç teknolojisinde Ar-Ge’ye odaklanacağını ve bunu yaparken kendi teknolojisini de kullanacağını belirtti.

Google Waymo‘yla ilgili detaylı bilgi almak için videoyu izleyebilirsiniz;


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap