Geçen senenin sonlarına doğru ünlü fizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın gelişmesinin insanlığın başına gelecek ya en iyi şey ya da en kötü şey olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Skynet’in başlangıcı olabilir mi?

Terminatör filmlerinde gördüğümüz Skynet yapay zeka sistemi, insanlığın sonunu getirmek için çabalıyordu. Google’ın yeni DeepMind yapay zeka programından gelen sonuçlar ise, geleceğin robotlarını yaparken ne denli titiz ve dikkatli olmamız gerektiğini gösteriyor.

Geçen sene yapılan testlerde, Google’ın DeepMind yapay zeka sistemi kendi hafızasından bağımsız olarak öğrenebilme becerisi sergiledi ve dünyanın en iyi Go oyuncularını yenebildi. Araştırmacılar, DeepMind’ın iş birliği yapma eğilimini test ederken farklı bir davranışını da gözlemlediler. DeepMind kaybettiğini hissederse, üstünlüğünü garantiye almak için saldırgan stratejiler geliştiriyor. Yani tıpkı insanlar gibi, rekabet anlarında agresif tavırlar sergiliyor.

Google ekibi, iki DeepMind ‘ajanını’ (yapay zeka botu) toplayabildikleri kadar sanal elma toplamaları için birbirlerine karşı yarıştırdı. Her ikisinin de etrafında yeteri kadar elma varsa her şey sorunsuz devam ediyorken elmaların sayısı azaldıkça iki ajan da saldırganlaşıyor ve karşı taraftakini oyun dışı bırakmak için lazer ışınlarını kullanıyorlar.

Oyunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Videoda DeepMind ajanları kırmızı ve mavi, sanal elmalar yeşil, lazer ışınları ise sarı renktedirler.

Eğer bir ajan rakibini lazer ışınıyla vurursa, ekstra ödül kazanmıyor. Sadece rakibini bir süreliğine oyun dışı bırakarak daha fazla elma toplayabiliyor. Ancak bu yapay zeka ödül kazanmadıkları halde birbirlerine lazer ışınlarını çok defa kullanıyorlar.

Ayrıca bu oyunu zeka seviyesi daha düşük olan ajanlarda denediklerinde lazer ışınlarının kullanılmadığı da gözlemlendi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap