Alphabet adındaki Google’ın sahibi olan firmanın başkanı aynı zamanda Google’ın eski CEO’su Eric Schmidt, Google’ın zorlayıcı mülakat sorularından birini yanıtlayamadı.

Google işe alım sürecinde yaptığı zorlayıcı mülakatlar ve sıra dışı sorularıyla biliniyor. Bu mülakatlara girip olumsuz sonuçlar alanların içine su serpecek güzel bir haber Alphabet şirketinin başkanı Eric Schmidt’ten geldi. Schmidt, Google mülakat soruları içerisinde yer alan eski bir soruyu cevaplamakta zorlandı.

Bu ay gerçekleşen Summit at Sea adlı bir girişimcilik konferansında kendisine yöneltilen işe alım süreciyle ilgili sorulardan olan mülakat sorusunu yanıtlamakta güçlük çeken Schmidt’e sorulan soru şu şekildeydi;

“Bir korsan gemisinin kaptanısınız ve bir hazine sandığı buluyorsunuz. Mürettebatınız sizden bu altınlarla dolu hazine sandığını nasıl bölüşeceğiniz konusunda bir oylama yapmanız gerektiğini söylüyor. Tayfanızın yarısından azı sizinle aynı fikirde olursa sizin öleceğiniz kararlaştırılıyor. Altından iyi bir pay alarak hala yaşayabileceğiniz bir şekilde hazineyi bölüşmeyi nasıl sağlayabilirsiniz?”

Schmidt soruyu duyar duymaz zamana ihtiyacı olduğunu belirttikten sonra, soruyu bir kez daha tekrarlatmış ve soran kişiye daha net olması gerektiğini söylemişti.

Bunun kötü bir soru olduğunu da söyleyen Schmidt, zorlansa da bir akıl yürüterek sorunun cevabını ilginç bir şekilde verdi;

Bana göre eğer mürettebatın yarısından fazlası mutluysa kaptan öldürülmüyor. Bu durumda teklifim korsanların yüzde 49’u şirketlerde stok yaparsa ben de yüzde 51’lik kısımla altını alırım.

Eric Schmidt’in de iyiliği düşünüldüğünden olacak Google bu soruları birkaç yıl önce adayların kalitesini ayırt etmek için kullanılamayacağını anlayıp, vazgeçmişti.

Geçen sene yaptığı açıklamada Google’ın insan kaynaklarında kıdemli başkan yardımcısı Laszlo Bock, bu sisteme çok alışıldığını fakat değiştirilmesi gerektiğini belirtmiş, sonrasında da bu sorulara son verilmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap