Teknolojide dünya devi olan Google’ın ülkelere özgü tasarladığı arama motoru dizaynları (doodle) için bugün Türkan Saylan’ın doğum günü anısına özel bir tane hazırladı.

Google bugün büyük bir sürpriz yaparak Türkan Saylan’ın doğum günü için özel bir doodle hazırladı. Genelde dünyaca ünlü isimler için hazırlanan bu tasarımların Türkan Saylan için de hazırlanması büyük beğeni topladı.

Yaşamı boyunca kendini insanlığa adamış bir doktor, akademisyen, yazar ve eğitimci kişiliğiyle Türkiye’de önemli bir figür olan Türkan Saylan’ın doodle’ı ise bu şekilde;

Türkan Saylan kimdir?

Türkan Saylan 1935 yılında İstanbul’da doğdu. Beş kardeşin en büyüğü olan Saylan, 1963’te İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi. Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanlığı aldıktan sonra 1971 yılında İngiliz Kültür Heyeti’nin bursuyla İngiltere’de ileri eğitim almaya başladı. Fransa’da ve İngiltere’de kısa süreli çalışmalarda bulunduktan sonra 1972’de doçent, 1977 yılında ise profesör oldu. 1982-1987 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürüten Türkan Saylan, önemli sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. 18 Mayıs 2009 tarihinde vefat eden Saylan, ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı sürdürmekteydi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap