Google’nin meşhur yapay zeka şirketi, DeepMind, herhangi bir ön rehberlik olmadan yürümeyi, koşmayı, tırmanmayı ve atlamayı öğrenmeyi başaran bir yapay zeka geliştirdi.

Elde edilen sonuç ise hem etkileyici, hem de oldukça sersem bir tablo çiziyor. Her şeye rağmen, bu animasyon oldukça harika bir şeyi temsil ediyor: Google’nin yapay zekası yürümeyi öğreniyor!

Çünkü bu çubuk figürünün yaptığı her hareket kendi kendine öğrenilmiş! Çevreye uyumu konusunda sanal sensörlerin eşlik ettiği modele yalnızca etrafındaki nesnelere dair bilgiler iletiliyor.

Daha önce yürümenin hiçbir şekilde öğretilmediği yapay zekaya, programcılar yalnızca A noktasından B noktasına gitmesi yönünde teşvikler vermiş. Hafif şaşkın adımlarla da olsa yapay zeka; kendi kendine yürüyebilmeyi, atlamayı ve sert zemin üzerinde koşabilmeyi öğrenmiş. Üstelik yapay zeka, engeller üzerinden kendini yukarı çekebildiği gibi itildiğinde kendi dengesini de bulabiliyor. Zaman zaman takılsa da  kendi gelişimini yaptığı hatalardan öğrenerek gerçekleştiriyor.

Üç ayrı tip modelleme üzerinden çalışılan yapay zekada, dört bacaklı model özellikle atlama konusunda iyiyken insansı model ise yürüme fonksiyonlarında iddialı bir yöntem sergiliyor.

Oldukça basit gibi görünen bu ilerleme, geleceğin otonom yapay zekalarının üretimine dair önemli imalar içeriyor.

Kaynak: Tech Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap