Dünya üzerinde hala keşfedilmeyi bekleyen projeler olduğunu söyleyen ve Google Atap Teknik Program Başkanı olarak görev yapan Ivan Poupyrev, dünyada keşfedilmeyi sabırsızlıkla bekleyen bir gelecek olduğunu söyledi.

Teknoloji ve hayal gücünün, bu keşif aşamasında ki hareketliliği sağladığını söyleyen Poupyrev, fiziksel dünya ile dijital dünya arasında bir bağ kurmayı amaçlıyor. Bu kapsamda bir çok projenin geliştirilmesine katkı sağlayarak hayata geçirilmesini sağladı.

2004 yılında Sony’de çalışma hayatını devam ettirirken, bir dokunma duyusunu arayüz birimine dönüştürerek dokunmatik ekrana sahip Navitus’un üretilmesine öncülük etti.

Her nesneye dokunmatik ekran yerleştirerek dijital dünya ile reel hayatı ortak noktada buluşturamayacağını anlayan Poupyrev çareyi jestleri kullanmakta buldu. Bu çözümün ardından Google Atap’da Project Soli ve Project Jacquard’ı geliştirmeye çalışan ekibe öncülük ediyor.

Project Soli, geliştirilen küçük bir radar yardımıyla çevresindeki hareketleri algılayabilme, hiçbir temasa ihtiyaç duymadan yapılan basma, kaydırma gibi jestleri algılama özelliğine sahip.

 Levi’s ile birlikte geliştirilen ceket bu teknolojiden doğan ilk ürün olma özelliği taşıyor. Bu ortaklığın ürünü olan ceket, telefonla bağlantı kurduktan sonra arama, yanıtlama, müzik değiştirme, yön tarifi gibi işlemlerin gerçekleştirilmesine imkan tanıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap