Google ile Küba hükümeti arasında imzalanan anlaşma sonucunda internet devi Küba’ya daha hızlı veri servisi sunmak için harekete geçti.

Anlaşmadan önce Google Venezuela’daki bir adadan yönlendirilen sinyal sayesinde Küba verilerini depolayabiliyordu. Küba’nın Amerika ile zayıflayan ekonomik ilişkilerinden sonra Google adaya direkt bir hizmet sağlamıyordu.

Eric Schmidt anlaşma öncesi Kübalı yetkililerle birlikte

Pazartesi günü atılan imzalarla Küba ve Google arasında yeni bir döneme girilmiş oldu. Birçok sorunun ortadan kaldırılması için büyük bir adım olduğuna inanılan bu anlaşmayla Küba artık dünyanın en kısıtlı ve pahalı internet erişimiyle anılmaktan kurtulmuş olacak.

Küba’da birçok evin internete bağlanması yasak olarak belirtilmiş ve toplu alanlarda 10 saatlik Wi-Fi bağlantısı için bir aylık ortalama maaş kadar ücret talep etmişti.

Anlaşma Küba’nın eski iletişim altyapısında bir değişiklik gerçekleştirmeyecek ya da toplu internet erişiminde bir rahatlama sağlamayacak fakat Google’ın Youtube ve Gmail gibi servislerinde 10 kat daha hızlı erişime sahip olacak.

Eric Schmidt ve Kübalı yetkililer anlaşmayı imzalarken

Google’ın başkanı Eric Schmidt ve Küba’lı yetkililer Havana’daki gösteriden sonra konuşmamayı tercih etti.

Kübalı yetkililer ekonomik bağların sıkılaştırılması için Amerikalı birçok şirketle iletişim kurmuş ve olumlu adımlar atmak için harekete geçmişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap