Google, geliştirdiği yeni uygulama ile zaman zaman Müslümanlar için büyük bir problem olabilen Kıblenin yönünü gösteriyor. Dünyanın her yerinden çalışan "Kıbleyi Bul" ile kullanıcılar, arttırılmış gerçeklik ile doğru yönü ayarlıyor ve uzaklığın ne kadar olduğunu görebiliyor.

Müslümanlar için kıble yönünü ayarlayabilmek dikkat edilmesi gereken hususların başında yer alıyor. Bu konuda yardıma yetişen teknoloji ise telefon uygulamaları ya da internet sağlayıcıları üzerinden destek verilebiliyordu.

Google’ın hizmeti ise hem kıbleyi bulurken kolaylık sağlıyor hem de uzaklığı kesin bir şekilde belirliyor. İnternet altyapısı gerektiren hizmet ile birlikte GPS sistemi üzerinden kıble yönü kolayca bulunabiliyor.

Mobilin yanı sıra internet üzerinden de kolayca erişilebilen Kıble Bulucu, Kabe’yle bulunduğunuz konum arasında bir çizgi çekerek konumunuzu belirtiyor.

Google'ın Orta Doğu ve Kuzey Afrika ürün pazarlama müdürü yaptığı açıklamada, insanların ramazan aylarında bu tarz uygulamalara ihtiyaç duyduklarını ve arayış içinde olduklarını, Google'ın da bu yüzden böyle bir hizmet geliştirdiğini dile getirdi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap