Pek çok açıdan bakındığında Google, dünya üzerinde yazılım programcılarının çalışabileceği en iyi şirketlerden biri. Yüksek maaş, bedava yemek, ödüllü ofisler ve sektörün öncülerinden olması gibi sebeplerle yazılımcılar Google‘ı tercih ediyor. Peki, Google‘da işe girmek kolay mı? Tuhaf ama eğer sektörde deneyimliyseniz şansınız biraz düşük görünüyor.

Google‘a geçtiğimiz günlerde işe alımlarda yaş ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle dava açıldı. Davanın açılmasına neden olan ise mülakat sürecinde deneyimli yazılımcıları yeni mezunlara karşı dezavantajlı duruma düşüren sorular sorulması.

Michael Geary

Michael Geary

Mülakatlara çağrılan fakat işe alınmayan birkaç aday tarafından açılan dava hakkında Google yasal bir dayanak olmadığı görüşünü savunuyor. Google‘a açılan dava dayanaksız bulunup düşürülebilir ancak şirketin yaş ayrımcılığı yaptığını düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Şirketin harita uygulaması Google Maps için dışarıdan sözleşmeli olarak işe aldığı ve 5 yıl boyunca çalıştırdığı Michael Geary, Business Insider’a başından geçenleri anlattı.

Geary çalıştığı projenin kurum içi projelere dahil edilmesiyle birlikte iki seçenekle baş başa kalmış: Ya tam zamanlı olarak Google‘da işe başlaması ya da başka bir sözleşmeli işle yoluna devam etmek.

Google‘da tam zamanlı çalışmayı tercih eden Geary bu noktada şirketin efsanevi hale gelen mülakat süreciyle karşı karşıya kalmış. Geary yaşadıklarını şöyle anlatıyor;

Üniversiteden yeni mezun olmuş birisine bu sorular çok kolay gelebilir. Yeni mezunken kafanızda pek çok algoritma ve veri yapısı vardır ama meslekte 20 yılı devirdikten sonra bunları unutursunuz çünkü iş yaparken hiçbir önemi yoktur. Mülakatta sorulanlar ise bunlardan ibaretti.

Üstelik Geary böyle düşünen tek yazılımcı değil. 37 yıllık meslek deneyimi olan Pierre Gauthie ve Max Howell da Google‘da benzer bir süreç yaşamış ve hikayelerini internette paylaşan yazılımcılar. Google‘da işe giremeyen Howell şimdi Apple‘da çalışıyor.

Business Insider’ın konuyla ilgili yorum almak için ulaştığı Google‘dan yapılan açıklama ise şöyle;

Yaptığımız yüz binlerce mülakat sonucu her yıl binlerce mühendis işe alıyoruz. Bunlar yeni mezunlardan deneyimli isimlere kadar değişiklik gösteriyor. Adayları titiz bir eleme sürecinden geçirdiğimiz biliniyor ancak mülakata katılanlardan sürekli olarak olumlu geri dönüşler alıyoruz. Tabii yapılan çok sayıda mülakattan bazı adayların mutlu ayrılmadığının da farkındayız. Farklı deneyimlere ve yaşlara sahip geniş yelpazede iş başvuruları alıyoruz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap