Google CEO'su Sundar Pichai geçtiğimiz günlerde şirketin 2017 geliştiriciler konferansında yaptığı konuşmada, "tüm bildiklerimizi değiştiriyoruz. Mobil dünyadan önce dünyaya doğru ilerlemek asıl hedefimiz'' sözleri epey konuşuldu. Bildiklerimizin her an değişebileceği günümüzde ise sürekli yenilenip buna açık olmanın sirkülasyonu içinde olmamızın mühim bir detay olduğundan bahsederken geleneksel sunum tarzının da yeniden düşünülmesi gerektiğine değindi.

Geleneksel olarak ezbere hazırladığımız PowerPoint sunumları artık vazgeçilmesi gereken alışkanlıklardan biri. Gerçekten başarılı bir sunum yapmak istiyorsak tabii. Google'de üst yöneticiler dahil olmak üzere her çalışan, görsel olarak hazırlanan sunumlarda cesur ve sade mesajlar içeren sunumlar üzerine eğitiliyor. Bizim yapmaktan hoşlandığımız ağır ve süslü sunumlar ise kesinlikle değerlendirme kategorisine bile alınmıyor.

Beyaz alanları doldurmak zorunda değilsiniz

Konferansta etkiliyici bir sunuma örnek veren Pichai, 40 kelimelik bir metni 12 slayt ile anlattı. Slaytlarda fark edilen detay ise büyük beyaz alanlar ve verilmek istenen mesajın sade görsellerle anlatılmasıydı. "Beyaz kalan yerlerin boş olması paniğine kapılıp anlamsız bir şeyler ile doldurmak, inanın sunumu daha etkili hale getirmeyecektir" diyor Pichai. Özellikle de satır başlarına konulan büyük kalın noktalar veya tik işaretleri sunumu mahvedebilir.

Beyin aynı anda iki şey yapamaz

Pichai ve Google'nin slayt tasarımcıları beyin dostu sunumlar hazırlıyor. Bu hazırlıklar ise bilim insanlarının bulguları doğrultusunda ilerliyor. Bilim insanları, bizim yapabileceğimizi düşündüğümüz kadar çok görev yapmamızın imkansız olduğunu söylüyor. Beyin aynı anda iki şey yaptığı zaman eşit derecede iyi yapamayabilir.

Örneğin bazı sunumlarda o an öğrendiğimiz tüm bilgileri koruyarak aynı zamanda ekranda yenilenen metni okuyup hoparlörden geleni ise tam odak dinleyemeyiz.

Washington Üniversitesi'nden John Medina, ikna ve beyindeki bilginin nasıl işlediği konusunda gerçekleştirdiği yoğun araştırmaları sonucu görsellerin yarattığı etkinin hepsinden kalıcı olduğu kanısına ulaştı. Sadece yazıdan oluşan sunumların üç gün sonra yüzde 10'u hatırlanırken başarılı görseller ile yapılan sunumların yüzde 65'i hatırlanabiliyor.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap