Google, Avrupa’da gelişmekte olan girişimcilik ekosistemini hızlandırabilmek için üç yeni programla destek sunmaya hazırlanıyor. Üç yeni program, erken dönem, büyüyen ve büyüme evresini tamamlamakta olan startup’lara odaklanırken Orta ve Doğu Avrupa’daki girişimcilere yoğunlaşacak. Programlar, seçilen katılımcılardan ücret istenmeden sağlanacak.

Google, Latin Amerika ve Asya’da birçok farklı ülkeye girişimcilik konusunda yardımcı olabilmek adına 2015 yılında ilk programını açıklamıştı. Geçen hafta ise Avrupa dahilinde çalışmalarını sürdürebileceği ve Google yazılımcılarının da destek sağlayacağı altı aylık hızlandırıcı programlarla girişimcilik ekosistemine katkıda bulunacağını açıkladı. Destek vereceği ülkeler arasında Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti bulunurken, Google yaptığı açıklamada, ‘milyonlarca kullanıcıya ulaşacak’ arayışını geliştirmek isteyen girişimlere odaklanacağını ifade etti.

Startup’ların 24 Nisan’a kadar başvuru şansı devam ederken, başarılı olanların, iki hafta sürecek olan San Francisco kampıyla ödüllendirilip, Google’ın mühendis ve yöneticileri tarafından desteklenen bir grupla mentorluk hizmeti verileceği açıklandı. Bu aşamadan sonra her bir girişim altı ay boyunca 50 bin dolarlık bir destek bonusu alacak olsa da Google, bu 50 bin doları nakit olarak vermek yerine rehberlik ve Google ürünleriyle destek gibi farklı kaynaklar sağlayarak girişimlerin, hangi aracı ne derecede kullanabileceklerini ölçümlemek istiyor.

Diğer iki program ise, 2 Nisan’a kadar başvuru kabul edip erken dönemdeki startup’ları bir hafta boyunca Google’ın Varşova kampında misafir edecek ve belli eğitimlerden geçirecek. Seul gibi farklı pazarlarda yaptığına benzer şekilde Google, aynı zamanda büyüme aşamasına gelmiş şirketlere ise altı aylık kampüs üyeliği hakkı tanıyarak onlara destek olacak.

 Google neden yönünü Avrupa’ya çevirdi?

Google’ın startup’lara destek vermesi içinse birçok farklı sebebi bulunuyor. İlk olarak teknoloji devi, gelecek nesli etkileyecek birçok yazılımcıya ve girişimciye doğrudan ulaşabilmek istiyor. Uzun dönemde bakıldığında bu yaklaşım Google’ı diğer şirketlerin önüne geçirebilmesi muhtemel çünkü bu şekilde en iyi çalışanlarla doğrudan etkileşim içinde olabiliyor.

Buna ek olarak Google, startup’lara yatırım yaparak kalabalık girişimci ekosisteminin içinde en doğrularını bularak elmas yakalama şansını arttırmak istiyor. Gelecekte beğendiği bir şirketi bu şekilde kanatlarının altına alarak kendi bünyesinde daha da ileriye götürebilir.

Google’ın bir diğer amacı ise aslında pek de belli olmasa da Avrupa’daki bu startup’lara kendi ürünlerini kullandırarak Google Cloud ağını genişletmek. Google, Microsoft ve Amazon’dan gelen birçok seçenekle birlikte opsiyonları çoğalan startup’ların bünyesine nüfus ederek kendi payını da genişletmek istiyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap