Google’nin en son projelerinden biri olan Google Asistan, Al alanında ciddi bir rekabete yol açabilir. Yoğun ilgi görerek popülerliği gün geçtikçe artan akıllı hoparlör uygulamaları arasındaki rekabeti Google Asistan, farklı bir boyuta taşıyacağa benziyor.

Yeni yeni piyasaya sürülen Google’nin akıllı hoparlör uygulaması Google Asistan, 2017 sonlarına doğru çıkacak olan iPhone modellerinde varsayılan sesli asistanlardan biri olabilecek. Apple’nin iOs’ye koyduğu kısıtlamalar, uygulamanın kullanımını epey bir zorlaştırıyordu. Başta telefonda varsayılan uygulama olarak kullanımının mümkün olmaması olmak üzere, uygulamaya her seferinde giriş onayı istemesi, kısayol oluşturmayı engellemesi gibi kısıtlamaları aşmak isteyen Google, geçtiğimiz günlerde Apple ile anlaşma yapma yönünde bir adım attı.

Siri yerine Google Asistan tercih edilir mi?

Google’nin yaptığı anlaşma ile beraber Apple, Google Asistan’ın iOs cihazlarında kullanımını kolaylaştıracak değişikliler yapacağını bildirdi. Kullanımı git gide yaygınlaşan Google Asistan, iPhone cihazlarında da eskisinden daha kolay kullanılabilecek. Ancak Apple’nin, yapacağı değişiklikleri o kadar da sanıldığı yönde gerçekleşmemiş olabilir. iOs’un API kısıtlamaları, uygulamanın cihazda çalışmasına az da olsa engel koymaya devam ediyor.

Google’nin akıllı hoparlör uygulamasını iPhone cihazlarında kullanmak isteyenler ise Siri rahatlığına karşı bazı uğraşlar verebilir. Komut vermek için uygulamanın arka planda sürekli açık olmasını gerektiren, ‘’Haritayı Aç’’ gibi henüz basit komutları yerine getirebilen, açılması istenen uygulamanın yardımcı uygulamalar listesinde yer alması gerektiği gibi birtakım pürüzler, Apple’nin Siri’sini kolay kolay kaptırmayacağını gösteriyor. Uygulamanın, iOs cihazlarında kullanılması konusunda Google ile anlaşan Apple, yaptığı bu değişiklikler ile rekabeti daha da kızdırabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap