Son dönemlerde kötü amaçlı yazılımlar (malware)'ın belki de bir numaralı hedefi haline gelen Android yeni çözümler peşinde.

Toplam kullanıcı sayısını göz önüne aldığımızda, bu hedef olma durumu pek de yadırganmıyor. Dünya genelinde 2 milyardan fazla aktif Android cihaz olması bu anlamda en büyük neden.

Google bu saldırıları çok ciddiye alıyor ve bu nedenle ciddi bir çalışma içerisinde. Amaç, bu kötü amaçlı yazılımların önüne geçebilmek. Google Play Hizmetleri'ne ve Google Play Store'ye entegre bir tarama motoru olan Google Play Protect'in devreye alınmasının temel nedeni de bu. Google'nin kötü amaçlı yazılım savaşındaki son girişimi, kendi kendini eğitmek için Android cihazlardan veri toplayan yapay zeka (AI) destekli bir makine öğrenme algoritması oldu.

Toplanabilen datalar arasında, hangi uygulamaların yüklendiği veya kaldırıldığı, uygulamanın davranışı ve benzeri gibi bilgiler yer alıyor. Android Güvenlik Sorumlusu Adrian Ludwig, San Francisco'daki Structure Security konferansında asıl amaçlarının, uygulama kodunun davranışına dayalı olarak, cihazlardaki kötü amaçlı yazılımı otomatik tespit edip, kaldırabilecek yapay zeka tabanlı bir sistem yaratmak olduğunu belirtti.

Adrian Ludwig, bu yeni sistemin çok hızlı bir şekilde geliştiğinin altını çiziyor. Verilen bilgilere göre, şu anda kötü amaçlı yazılımların %55'i tespit edebilecek seviyeye gelmiş durumda. Bundan bir 6 ay öncesine baktığımızda ise test örneklerinden sadece %5 zararlı yazılım tespit edilebiliyormuş. Yetkililer sistemin ileriki dönemlerde daha da iyi çalışacağını iddia ediyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap