Gelişmekte olan Brezilya, Hindistan ve Çin için vaktinde bolca yatırım tavsiyesinde bulunan Goldman Sachs Perşembe günü yayınladığı raporda Rusya ve Güney Afrika’nın para birimleri için de yatırım tavsiyesinde bulundu.

Goldman Sachs, Çin için ise bu sene tavsiyede bulunmadı.

Goldman Sachs analistlerine göre gelişen ödemeler dengesi, düşen enflasyon, cezbeden reel getiriler ve güçlü büyüme tahminleri, söz konusu dört ülkeyi 2017’de daha fazla ön plana çıkartıyor.

2017 yılında Çin‘le ilgili, 2016’ya paralel şekilde aşağı yönlü bir hareket bekleyen Goldman Sachs analistleri, Yuan’ın dolar karşısında 2017 sonunda 7,3 seviyesine düşeceğini öngörüyor. Bloomberg‘in anketine katılan ekonomistlerin tahmini ise 7,16 seviyesinde. Dolar/Yuan paritesi cuma günü itibariyle 6,90’dan işlem görüyor.

Goldman Sachs’in Trump hassasiyeti

Goldman Sachs, Çin, Güney Kore ve diğer Asya ekonomilerinin yeni ABD Başkanı Donald Trump‘ın korumacı ticaret politikalarına duyarlı olduğunun altını çizerken, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Güney Afrika için bu durumu daha az riskli buluyor.

Raporda ayrıca, korumacı politikaların artması ya da sermaye çıkışlarının hızlanmasına politik bir cevap olarak Yuan’ın değersizleştirilmesinin bir risk senaryosu olduğu vurgusu yapılıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap