‘Türkye’de iletişim Sektöründeki tek yabancı şirket Vodafone’da hareketli günler yaşanıyor. Önceki gün akşam saatlerinde şirketin 3 yıldır CEO’luk koltuğunda oturan Gökhan Öğüt, görevinden sürpriz bir şekilde ayrıldı. Görev değişikliği haberini ilk önce Ontrava’da okumuştunuz.

Telekomünikasyon sektöründe şaşkınlıkla karşılanan kararı, Oğüt’e yakın çalışanların bile son anda öğrenmesi dikkat çekti. Öğüt’ün yerine atanan isim Italya Vodafone Finans Direktörü (CFO) Colman Deegan.

Vodafone Grubu Afrika, Ortadoğu, Asya ve Pasifik (AMAP) Bölge CEO’su Serpil Tirnuray ise Vodafone Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olacak. Öğüt ile birlikte Vodafone Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı olarak ise John William Lorimer Otty bulunuyordu.

Vodafone Grubu’nda 7 yıldan beri çalışan Deegan, finans tecrübesi ile öne çıkıyor. Vodafone Grubu’nun birleşme ve satın alına operasyonlarının başında görev yapan Deegan, daha önce Vodafone Hindistan, ardından da Iİtalya’da CEO’luk görevini 4 yıl sürdürdü.

Peki, Vodafone Türkiye’de 3 yıl boyunca CEO’luk yapan Öğüt şirkette ne yaptı? Bunun için mali tablolara bakalım.

  • Oğüt, Kasım 2013’te koltuğu Serpil Timurav’dan devr aldı. Devraldığında yani 2013 yılında 5.7 milyar TL gelir elde eden Öğüt’lü Vodafone Türkiye’de, bu rakamı 2014’te 6.7 milyar TL’ye, 2015’te ise 8.4 milyar TL’ye çıkarmayı başardı.
  • Görevi teslim aldığında Vodafone Türkiye, 40.9 milyon TL kâr etmişti. Öğüt’ün önderliğinde şirketin kârı 2014’te 53.6 milyon TL’ye çıksa da geçtiğimiz yıl Vodafone Türkiye 132 milyon TL zarar etti.
  • Şirketin abone sayısında gelişme ise memnuniyet verici. Öğüt’ün ilk yılında abone sayısı 19.8 milyon kişi iken bir yılın ardından 20.9 milyon kişiye ulaştı. İkinci yılında rakam 22 milyona, 2016 yılı birinci çeyreğinde ise rekor kırarak 22.7 milyona çıktı.

4.5G Rekabeti

Öğüt dönemi sektör için de oldukça hareketliydi. Türkiye’nin 4.56 internet hızıyla tanıştığı süreç rekabetin de oldukça keskin olduğu bir dönem olarak geçti. Vodafone Grubu, 12 ülkede verdiği 4.56 için yapılan 3.9 milyar Euro bedelle sonuçlanan ihalede 82.8 Megahertz (MHz) frekans kazanmıştı. Ve Vodafone Türkiye bunun için KDV dahil 917 milyon Euro ödeme yapmıştı. lhalede Turkcell 172.4 MHz, Türk Telekom ise 110.2 MHz frekans almışlardı.

Kaynak: Hurriyet


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap