Akıllıca hazırlanmış bir iş planının, girişimlerin başarısı üzerinde ne kadar etkili olduğunu biliyorsunuz, değil mi?

Elbette biliyorsunuz. Çünkü fikriniz ne kadar makul olursa olsun, o fikri hayata geçirme yönteminizde sıkıntı varsa, sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Diğer bir deyişle, girişimlerin başarılı ya da başarısız olmasını belirleyen kritik faktör iş planıdır. İşte bu nedenle, iş planı hazırlamadan önce bu konu hakkında bilgi sahibi olmalı ve hata yapma riskinizi en aza indirgemelisiniz.

Şayet işiniz için bir plan yapmaya hemen başladıysanız, bu önerileri de dikkate alarak daha hatasız bir iş planına sahip olabilirsiniz:

Detaylı Bilgi Sahibi Olmamak

Sayısız girişimciyi başarısızlığa sürükleyen yaygın hatalar arasında detaylı bilgi sahibi olmamak var. Her şeyi aklında şekillendirdiğini ve her türlü ihtimali zaten hesapladığını düşünen bu telaşlı girişimciler, sağdan soldan duydukları bilgilere güvenerek öylesine bir iş planı hazırlıyorlar. Oysaki ellerindeki şey genellikle gerçek bir iş planı değil, sadece bir iş planı taslağı oluyor.

Taklit etmek

Evet, girişimcilerin en sık yaptığı hatalar arasında bu da var. Yani başarılı olmuş girişimcilerden örnek almak yerine onları taklit etme yoluna giden sayısız girişimci bu noktada hataya düşüyor. Daha önceden kullanılmış ve güvenilir olduğu düşünülen stratejilere yönelmenin başarıyı garantileyeceği zannedilerek hatalı iş planları yapılıyor.

Profesyonellere fazla güvenmek

Bu konuda yapılan başka bir hata da girişimcinin iş planının hazırlanışına seyirci kalmasıdır. Yani iş planı hazırlamada uzman kişilere başvurarak, her şeyi onlara bırakmak ve işi profesyoneline yaptırdığını düşünerek her şeyin yolunda gitmesini beklemek de doğru değildir.

Pazar araştırmasını mühimsememek

Girişiminiz için iş planı hazırlamadan önce detaylı pazar araştırması yaptığınızdan emin olmanız da çok önemli! Çünkü detaylı bir pazar araştırması yapmaz ve sadece yüzeysel bilgilere güvenerek yola çıkarsanız, büyük ihtimalle olumsuz sonuçlar elde etmek durumunda kalırsınız. İşte bunun önüne geçmek için de hem daha önceden edinilmiş bilgileri hesaba katmalı hem de yapacağınız detaylı araştırmalar neticesinde elde edeceğiniz bilgileri göz önüne almalısınız.

Detaylarda boğulmak

İyi bir iş planı oluşturmak istiyorsanız, gereksiz detaylara boğulmamaya da dikkat etmelisiniz. Yani iş planınızda ufacık detaylara bile yer vererek, diğer bir deyişle onu ıvır zıvır niteliğindeki bilgilerle şişirerek başarıya ulaşamazsınız. Önemsiz ayrıntılarla iş planınızı kalınlaştırarak, girişiminiz hakkında her türlü bilgiye sahip olduğunuzu vurgulayamazsınız.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap