Kişinin markayla kurduğu derin duygusal bağ, yüksek düzeyde aktif katılım ve uzun süren bir ilişki olan Oyunlaştırma Stratejisi pazarlamanın yeni gözdesi.

Oyunlaştırmanın temelinde ise, yarışma, hedefleme, başarma, ödüllendirme, puanlama, seviyelendirme, ölçümleme ve benzeri insan motivasyonunu tetikleyen prensipler gizli. Birçok marka, pazarlamada bu teoriyi kullanarak rakiplerinden bir adım öne geçme ve rekabeti avantaja çevirme peşinde.

Örneğin Nike spor ayakkabıları satıyor. İstediği şey daha fazla koşmanız, spor yapmanız. Bunun için Nike Fitness mobil uygulamaları hazırlıyor, ayakkabıların giyilebilir teknolojileri bu uygulamalarla konuşur hale getiriyor. Uygulama, başardıkça sizi rozetlerle ödüllendiriyor, hedefler veriyor. Başarılarınızı arkadaşlarınızla sosyal medya üzerinden paylaşmanızı sağlıyor. Size, benzer kişiler veya uygulamayı kullanan yakın çevrenizin sonuçlarını listeliyor ki yarışma motivasyonunuz tetiklensin. 

EBay uzun zamandır puanlama sistemini kullanan ve kullanıcılarına “en iyi satıcı” gibi rozetler vererek ödül kazanma ve sistem içerisinde ünlü olma seçeneklerini sunan dünya çapında bir çevrimiçi alışveriş sitesi oyunlaştırmayı oldukça başarılı kullanan bir firmalardan biri  

Teoriyi oldukça başarılı kullanan bir diğer dünya devi ise Samsung. Samsung Nation oyunlaştırma düşüncesiyle tasarlanmış, rozet topladığınız, sıralamaya girdiğiniz ve seviye atlayabildiğiniz müşteri sadakat programı. 

Tesla, oyunlaştırmada öne çıkan başka bir firma. Araçlara sensör ve yazılımlar ilave ederek, insanların araba kullanma alışkanlıklarını ölçerek en doğru, güvenli ve iktisatlı kullanma metotlarını ortaya çıkarmaya çalışıyor. 

Mesela, araçta bir eco kullanım modu var. Sizi daha yavaş ve daha efektif araç kullanmaya yönlendiriyor. Gaza hızlı basarsanız uyarıyor, kazandığınız benzin tasarrufunu göstererek ödüllendiriyor ama daha enteresan bir şey daha yapıyor. Siz aracı ekonomik kullandıkça ekranında size yıldızlar vermeye başlıyor. Kötü kullanırsanız yıldızları geri alıyor. Farkında olmadan yakıt tasarrufu değil kendinizi daha fazla yıldız toplamaya motive olmuş buluyorsunuz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap