Her girişimci biraz gayretle istediği noktaya bir süre sonra ulaşabilir. Ama işine sıfırdan başlayan bir girişimci diğerlerinden çok daha farklı hareket eder.

Çoğumuz, hayattaki tüm zorlukları görerek yenilikler çıkarmaya ve başarmaya azmetmiş insanlara özeniriz. Onların teker teker neler yaptıklarını okurken bir yandan da başımızı onaylarız.

Ama unutulmaması gereken bir şey var; eğer kendimiz de ileride bir girişimci olmayı hayal ediyorsak, imrendiğimiz o insanların çoğu davranışını alışkanlık haline getirmeliyiz.

Çünkü çoğu girişimci başarılarını bu küçük detaylara bağlıyor.

İsterseniz bu alışkanlıklardan bahsetmeye başlayalım.

Güne sevdiğiniz insanlarla başlayın

Evet, güne başlamanın en iyi yolu bu değerli zamanlarınızı ailenizle birlikte geçirmektir diyorum. Çünkü hayatınızdaki en önemli insanlarla güne başladığınızda, ihtiyacınız olan gücü toparlamanız ve gereken motivasyonu sağlamanız çok daha kolay olacaktır.

İşe giderken geçirdiğiniz süreyi hesaplayın

İş ile ev arasındaki yolculuğunuz ne kadar sürüyor bilemem ama yapmanız gereken bir diğer şey de bu süreci akıllıca değerlendirmek olmalıdır. Peki, nasıl mı? Mesela; yolculuğunuz sırasında gün içinde yapmanız gereken ufak tefek işlerinizi halledebilirsiniz.

Ufak tefek işler için değerli zamanınızı harcamayın

 

Zaten iş-ev arasındaki yolculuğunuz sırasında bu tarz işlerinizin birçoğunu halletmiş olacaksınız. Ancak yine de gün boyunca karşınıza uğraşmanız gereken yığınla gereksiz iş çıkacağından eminim. İşte bu nedenle de sizlere gereksiz işler için zamanınızı heba etmemenizi söylüyorum. Örneğin; önemli bir mail beklemiyorsanız kutunuza düşen her yeni postaya bakıp da dikkatinizi yok yere dağıtmamalısınız.

Çalışanlarınız için ulaşılabilir olun

Hem işi takip etmek açısından hem çalışanlarınızı motive etmek açısından hem de iyi bir takım lideri olma açısından kazançlı çıkmak istiyorsanız çalışanlarınız için ulaşılabilir olmalısınız. Birkaç kişiden oluşan küçük bir ekibiniz olsa bile takım ruhu yaratmak için uğraşmalı, gün içinde mutlaka çalışanlarınızın karşısına çıkmalısınız.

Gücünüzü Toplamak için zaman Yaratın

Evet, ne kadar yoğun çalışırsanız çalışın ama gün içinde mutlaka kendinize zaman yaratın. Yani toplantıdan toplantıya koşsanız bile, listenizde yapılması gereken bir ton işiniz olsa bile küçük kaçamaklar yapmayı ihtimal etmeyin. Sonuçta; 15-20 dakikalık bir zaman bile bazen gücünüzü toplamanız için yeterli olacaktır.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap