Çoğu başarılı girişimci yeni fikirlere her zaman açık olması ve gelişmeleri takip etmekten yorulmayan yapısıyla bilinir. Fakat girişimcilerin motivasyonunu kaybetmesine sebep olan parlak obje sendromu tam da bu özellikleri hedef alarak girişimcilerin zihin yapısına başarısızlık aşılıyor. Peki bu sendrom nedir ve nasıl başa çıkılır?

Sürekli gelişen teknolojilere ve yeniliklere açık olan girişimcilerin bu döngü içerisinde kendi işlerine odaklanamamalarını durumunda ortaya çıkan parlak obje sendromu, günümüzde hızla ilerleyen teknoloji sektörünün bir ürünü olarak ortaya çıkıyor.

Parlak obje sendromuna yakalanan kişiler kendilerini proje üstüne proje, değişim üstüne değişim üretmeye zorlayarak anın içinde bulundukları odak noktalarını kaybediyor ve karar verme sistemlerinin de zarar görmesine neden oluyorlar.

Sendromun adı ise girişimcilikte küçük bir çocuğun parlak eşyalara duyduğu ilginin aynısını girişimcilerin yeni fikirlere duymasından geldiği biliniyor. Parlak eşyalara ulaşan küçük çocuklar ise bir süre sonra sıkılıp yenilerini aramaya başlıyorlar ve bu da sendromun ana fikrini oluşturuyor. Girişimcilerin parlak objesi ise yeni iş stratejileri, pazarlama yöntemleri, müşteriler ve hatta yeni bir girişim bile olabiliyor.

 Parlak obje sendromuyla nasıl başa çıkılır?

Genel hatlarıyla kendini, projeleri bitirememek, planlama eksikliği, belirlenen bir stratejinin zayıfça geliştirilmesi ve ekip arkadaşlarınızın kafasını karıştırmak olarak gözlenen sendrom ile başa çıkabilmek için bazı yöntemler de var.

  • Fikirleri hayata geçirmeden bir kez daha düşünün. Ekibinizin bir işe başlamasını onaylamadan önce her şeyin yolunda olduğundan emin olun.
  • Ekibinizle iletişim kurun. Yeni bir fikriniz varsa ekip üyeleriyle bu fikri tartışın ve girişiminiz için en uygununu bulmaya çalışın.
  • Hem uzun hem de kısa vadeli hedefler koyun. Bir projeye başlamadan önce bütün aşamalarını gözden geçirin.
  • Projelerden sadece gerektiği zaman vazgeçin. Eğer uzun vadeli hedefleriniz hala geçerliliğini koruyorsa bir projeyi bırakmak pek de mantıklı olmayabilir.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap