Girişimciler artık küresel piyasalarda en önemli belirleyici aktör konumunda. Bilhassa son dönemlerde artan teknoloji girişimleri ve devletler tarafından girişimcilere sağlanan teşvikler, girişim ekosisteminin küresel piyasalara yön veren ana aktör konumuna gelmesini sağladı.

Son araştırmalar ise girişimcilik ekosisteminin küresel piyasadaki rolünü anlamak adına önemli. Araştırmalar gösteriyor ki son dönemde doğru şekilde büyüyen girişimlerin %90 mutlaka şekilde uluslararası arenada boy gösteriyor. Crane Venture Partners tarafından yayımlanan bir rapora göre yakın dönemde kurulmuş girişimler daha önceki yıllarda kurulmuş olanlara göre çok daha kısa sürede kendilerini uluslararası sularda buluyorlar. 2000 yılından önce kurulmuş bir girişimin uluslararası faaliyetlere başlaması 10 yıl gibi bir zaman alırken, 2006-2011 yılları arasında kurulanlar için ise ortalama sadece 3 yıl. 

Bu süre günümüze yaklaştıkça daha da kısalıyor. Bu nedenle ilk kez Oviatt ve McDougall (1994)’ın makalesiyle gündemimize giren uluslararası yeni girişimler (international new ventures) son yıllarda artık iyice benimsediğimiz bir kavram haline geldi. Kurulduğu andan itibaren ya da kurulduktan kısa bir süre sonra uluslararası faaliyetlere başlayan “doğuştan küresel” (born global) girişimler ile ise çok daha sık karşılaşmaya başladık.

Peki, uluslararası arenada boy göstermek  neden bu kadar önemli? Uluslararası sulara açılmak şirketler ve girişimciler için çok sayıda yeni fırsat demek. Başta hammadde, yetenek ve finansal kaynaklar olmak üzere bir girişimin hız kazanması için kritik öneme sahip çok sayıda kaynağa erişim kuşkusuz önemli bir stratejik zenginlik. 

Bunun yanında çok sayıda pazar keşfetmek, yeni işler ve işbirlikleri için fırsat yaratmak da uluslararası oyuncu olmak için önemli bir motivasyon. Riski dağıtmak, tek bir pazara bağlı kalmamak için de uluslararası piyasanın sunacağı çeşitlilikten faydalanmak gerekiyor. 

Hem yukarıda sayılan nedenler, hem de teknolojik imkanlar ve birbirine giderek daha entegre hale gelen pazar yapıları yeni kurulan girişimleri bile kısa sürede uluslararası pazarlara çıkmaya teşvik ediyor.

Kaynak: Harvard Business Review


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap