Girişimci olmaya hazırlanmadan önce girişimcilik kavramının ne olduğunu iyice anlayıp ona göre hareket etmek güzel bir başlangıç olabilir.

Her başarılı insan girişimci olmalı gibi bir kural da yok çünkü girişimci insanların düşünce anlayışları diğer insanlardan farklı bir tutumda olabilir ve bunu değiştirmek de her zaman kolay olmayabilir.

Eğer girişimci olmaya kendinizi hazır hissediyorsanız bu yazıyı okuyarak kendinizi hangi konuda eğitmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Boşluk Hissi

Barbara Corcoran kendi işini kurmadan önce 22 farklı iş değiştirdiğini söylemişti. Bu işlerin çoğunu da iş yeriyle alakalı bir sebepten değil, kendini oraya ait hissetmediği için bırakmıştı.

Barbara Corcoran, Amerikalı iş kadını ve yatırımcı

Her gün uyandıktan sonra aynı işe gidip hayatınızda küçük değişiklerin olduğu bir çalışma ortamında rahat edemeyebilir. Yine de potansiyelinizin daha yüksek olduğunu görmeniz için bu şartlar altında bir süre çalışmak sizin için iyi bir başlangıç olabilir.

Olaylara farklı yaklaşmak

Olaylara yaklaşımları sırasında rahat düşünen insanların zihniyetleri genelde birbirine yakındır. Düşündükçe acı veren iş döngüsü üzerinde kafa yormayı bırakıp iş akışına kendilerini bırakmayı seçerler. Dikkatlerini çeken bir olayı sorgulama konusunda çekimser kalırlar.

Eğer çevrenizdekiler uzun süre bir işte çalışmanın faydaları üzerine konuşurken kendinizi başka çözümler ararken buluyorsanız bu yolun size göre olmadığını düşünebilirsiniz.

Girişimci zihniyetli insanlar problemleri yenilikçi yöntemlerle çözmeyi amaçlar. Bu sayede herhangi bir problem sırasında daha kolay çözümler üretebilir ve bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz.

9-6 iş saatleri arasında çalışmanın size göre olmadığını düşünebilirsiniz. Her insan kendilerine verilmiş görevler üzerinden ilerlemeyi seçmek istemeyebilir. Sorunları kendi istediğiniz gibi çözemediğinizi anladığınız an belki de girişimciliği denemeniz gereken zaman olabilir.

Gerçekçi olmak

Girişimci olarak her zaman hayallerinizin olması iyi bir özellik olsa da bundan daha önemli olan şey gerçekçi olabilmektir.

Kendinizi kandırmaya çalışmayın ve girişimci olmak için gereken zamanın oluşması için en uygun anı bekleyin. Girişimciler bir sürü zorluktan geçeceğinin farkında olarak yola başlarsa alacağı riskleri de iyi bilerek bir işe girmiş olurlar.

Bunun için uzun bir süre ve azim gerekli fakat ne kadar zorlu bir yolda ilerlerseniz kazanımlarınız sonrasında alacağınız keyif de o kadar fazla olacaktır.

Eğer girişimcilik yoluna girmek istiyorsanız bu konuyu iyice masaya yatırmak iyi bir seçenek olacaktır. İşinizi devam ettirirken vereceğiniz birçok karar da hata yapabilir veya başarısız olabilirsiniz fakat yanlışlarınızdan öğrenip bunları değiştirebileceğinize inanıyorsanız belki de hazırsınızdır.

Bırakacağınız zamanı bilmiyor olmak

Eğer değiştirdiğiniz iş sayısı gerçekten çoksa ve sürekli kendinizi çok çalışıp bir yere varamıyorken buluyorsanız girişimcilik sizin için iyi bir seçenek olabilir.

İnsanlar size gülebilir ve aileniz tarafından boşa zaman harcamakla suçlanabilirsiniz fakat aklınızda kuracağınız işin artılarını ve eksilerini değerlendirirseniz bir işe başlamadan önce daha temkinli olabilirsiniz. Girişimciliğin hata yapmaya çok açık bir alan olduğunu ve bu hatalarla insanların işleri üzerine koyarak ilerlediğini bilirseniz daha rahat bir kariyer planı hazırlayabilirsiniz.

En büyük yeteneklerden biri ne zaman bırakacağınızı bilmemektir çünkü eğer kendinize inanıyorsanız ve bütün gücünüzü bir iş geliştirmeye veriyorsanız bir gün o işi bırakmadığınız için mutlu olabilirsiniz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap