Herkes yeni bir iş kurmak istiyor, ancak girişimcilik sanıldığı gibi herkese göre değil.

Girişimci olmak isteyenlerin sayısı, gerçekten başarılı birer girişimci olanların sayısından her zaman daha fazla olacak. Bunun sebebi, birçok kişinin girişimci olmak istemesine rağmen gerçekten bir girişimci ruhuna sahip olmaması.

İşte yeni bir iş kurmayı düşünenler için girişimci ruhuna aykırı 6 şey;

1. Emirleri takip etmek

Dünya liderlerden ve onların peşinden giden insanlardan oluşuyor. Siz bunlardan hangisisiniz? Hayatınız boyunca emirler alıp uygulamak konusunda bir sorununuz yoksa, girişimciliğin size göre olmadığını düşünebilirsiniz. Ama bunun yerine kendiniz ve başkaları adına kararlar verme, emirler verme isteği duyuyorsanız, içinizde girişimci bir ruh olabilir.

2. Başkalarının hayalini gerçekleştirmek için çalışmak

İş adamı, yatırımcı ve hayırsever Farrah Fray bir seferinde “Kendi hayallerinizi yaratın yoksa bir başkası sizi bunun için işe alır” demişti. Siz bunlardan hangisi olmak istiyorsunuz? Hayatınızın akışından ve bir başkasının hayalini gerçekleştirmekten memnun olabilirsiniz. Bunda yanlış bir şey yok. Birçok insan aynı şeyi yaşıyor. Ancak kendi hayalleriniz varsa, belki de başkasının hayalleri için çalışmayı bırakmalı ve kendi hayalinizin peşinden gitmelisiniz.

3. Çok çalışmayı sevmemek

Girişimcilik aynı zamanda çok çalışmak demektir. Kararsızlık, güvensizlik, istikrarsızlık ve sınırda seyreden delilikle yüz yüze gelmek demektir. Tüm bunların “hoş tecrübeler” olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak ne kadar ironik olsa da çok çalışmanın tuhaf bir tatmin duygusu yarattığı söylenebilir. “Çok değil, akıllıca çalışın” klişesi, girişimcilik için geçerli değil. Girişimcilik için hem akıllıca çalışmanız, hem de çok çalışmanız gerek.

4. Herkesle iyi anlaşmak

Tüm kişisel ilişkilerinizi bir gözden geçirin. Herhangi bir sorununuz var mı? Ayrılık? Kavga? Tartışma? Hiçbiri yok mu? O zaman büyük ihtimalle siz girişimcilik için uygun değilsiniz.

Girişimciler her zaman gülümseyen, başkalarının sırtını sıvazlayan, yapmacık bir sıcaklıkla el sıkışan insanlar değildir. Girişimciler genellikle sosyal davranışların ve kültürel normların kıyılarında yaşayan kişilerdir. Fortune dergisinde yer alan bir makalede “Gençlerle dolu bir odada geleceğin girişimcilerini mi bulmaya çalışıyorsunuz? Kuralları yıkmaya çalışanlara odaklanın” denmişti. Girişimci dediğimiz kişiler genellikle statükoya karşı çıkan, değişikliğin peşinden koşan kişilerdir.

5. Hayattaki her şeyi iyi görmek

Bir saniyeliğine umutlu olma ve umutsuzluğu kenara koyduğunuzda, dünyayı nasıl görüyorsunuz? Her şey yolunda mı yoksa gelişmesi gereken bazı şeyler mi var? Hayata bakış açınız, girişimcilik için ne kadar meyilli olduğunuzun bir göstergesidir. Girişimciler baktıkları birçok şeyin düzeltilmesi gerektiğini düşünür. Trendlerin değişmesi gerektiğini ve dünyanın henüz o istenilen mükemmelliğe ulaşmadığını düşünür.

6.Ana akımı sevmek

Girişimciler karşıt kültürden kişilerdir çünkü çağdaş toplum düzeni risk almak isteyenlerin cesaretini kırar. Korumacılıkla gelişimi bir araya getiririz. Böyle olunca toplum da kapalı bir çevrede, güvenilir kararlar almayı, risksiz yatırımlar yapmayı hiçbir zaman elimizi yakmayan şeyleri destekler. Ana akımın içinde yüzen ve bunu seven kişiler, büyük ihtimalle girişimcilik için pek de uygun olmayabilir.

Kaynak: Business Insider


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap