Bir iş kurmak her zaman zordur ancak adanmışlık seviyesi başarı için kilit bir rol taşımakta. Kendi bağlılık seviyenizi en zorlu koşullara karşı test etmekten çekinmeyin.

Bazı iş sahipleri kendilerini adanmış olarak adlandırabilirler ancak aynı kişiler iş zor kararlar vermeye geldiği zaman gözleri bunu yapacak başkalarını arıyorlarsa ya da karşılaşılan zorluklarla mücadele etmek yerine suçlamalara başvuruyorlarsa adanmış değil, dahil olmuş olarak adlandırılabilirler. Başarıya giden yolda para akışı sizinle beraber hareket edip durur.

Bazı insanlar başarının "yetenekle kutsanmaktan" geçtiğini ya da yalnızca şans ile alakalı olduğunu düşünüyor. Milyarder Mark Cuban blogunda bu sürecin inanılmaz adanmışlık seviyesi ve çalışkanlık seviyesi ile elde edilebileceğini dile getiriyor. Cuban ayrıca ilk şirketini kurarken çoğu zaman gece 2'ye kadar yeni yazılımlar hakkında bilgi edinmek için ayakta kaldığını ve 7 yıl boyunca tatile çıkmadan çalışmaya devam ettiğini dile getiriyor.

Günümüzde gerçek bir iş dünyası profesyonelinin ve girişimci kumaşına sahip olan kişinin sahip olması gereken 7 özelliği sizin için derledik:

 1. Liderlik ve sorumluluktan kaçınmaz

En başarılı iş sahipleri tavsiye almaktan kaçınmaz ancak başkalarının kendileri yerine karar vermesini de istemezler. İşler kötü gittiğinde yalnızca kendilerini suçlar ve hızlıca yeniden denemeye başlayıp asla pes etmeyi düşünmezler.

 2. İşleri hakkındaki tutkularını gösterirler

Kendilerini adamış iş sahipleri iş hakkındaki fikirlerini severler ve bu adanmışlık ile azim seslerinden anlaşılabilir. Çoğu zaman işlerini dünyayı daha iyi bir hale getirmek gibi daha yüksek amaçlarla bağdaştırmayı seven insanlar işlerini yalnızca para için yapmaz.

 3. Değerini önceden kanıtlamış olanı aramazlar

İş dünyasında başarı için en tepede yalnız olmayı düşlemek gerekir. En iyi işler yaratıcı olanlar arasından çıkar, bu da bilinmeze yolculuk yapma cesaretini gerektirir.

 4. İş hayatları sosyal yaşantılarının üstündedir

Eğer eve geldiğiniz kafanızı işle ilgili düşüncelerden temizlemekte güçlük çekiyorsanız bu adanmışlığın göstergesidir. Sosyal ilişkiler önemlidir ve işten ara ara boşluk yaratmak gerekir ancak sosyal hayatınızı öncelikler listenizde tepeye koyuyorsanız iş sahibi olmayı çok sevmeyeceksiniz.

 5. İşle alakalı sorunları çözmekten tatmin olurlar

Bazı insanlar kişiler sebeplerden ya da yalnızca huzur duygusu için tahmin edilebilir takvimlere sahip olmak ister. Ancak girişimciler esnek ve uzun çalışma saatlerine hazırlıklı olmalılar. Eğer işinizle alakalı tahminlerde bulunmayan gelişmelerden heyecan duymak yerine rahatsızlık duyuyorsanız belki kendinizi adamak yerine yalnızca dahil ediyorsunuzdur.

 6. Asla gerçek tatil için zaman bulamazlar ve bu çok da ilgilerini çekmez

Çoğu başarılı iş sahibi işi beraberlerinde götürmedikleri "gerçek bir tatili" en son ne zaman yaptıklarını hatırlamaz. Bu çok sağlıklı olmasa da adanmışlığı ve piyasada mücadele etmek için gösterilen azim seviyesini gözler önüne sermekte.

 7. Emeklilik düşüncesi=Sıkıcı

Çoğu çalışan iş saatleri geçerken aklında hep emekliliği bulundurur. Kendini işine en çok adamış girişimciler ise emeklilik hakkında düşünemezler bile, daha önceki projelerinde milyonlar kazanmış olsalar bile. 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap