Dünyada üretilen gıdanın üçte biri ziyan oluyor. Bunun önlenebileceğini bize öğreten ve kurduğu girişimle Türkiye’de ilki gerçekleştiren FazlaGıda’dan Olcay Silahlı Ontrava’ya girişimini anlattı.

Gıda atığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu tarafından insan tüketimi için üretilen gıdaların insan tüketimi ile sonuçlanmaması durumu olarak tanımlanıyor. Dünyada gıda üretimi denilince var olan düzendeki boşluklar ve yanlış uygulamalar çeşitli girişimlerin doğmasını sağlıyor. Bir milyardan fazla insan yatağına aç giriyor ve bunun için neredeyse kimse adım atmıyor. Gıda atıklarının değerlendirilmesi çözüm olabileceği gibi toprak, su, enerji ve bunun gibi birçok konuda kaynakların verimli kullanılmasını sağlıyor.

fazlagida-logo

Bunun önlenebileceğini belirten FazlaGıda, çalışmalarını Ontrava’yla yaptığı röportajda anlattı;

1- Bu sürecin başlamasındaki birinci etken şüphesiz sizin çabalarınız. Bize bu girişimi kurma amacınızdan ve ekibinizden bahseder misiniz?

Olcay Silahlı: Sosyal Girişim kavramı Türkiye’de henüz büyük bir kitle tarafından bilinmeyen, tıpkı “sürdürülebilirlik” gibi anlaşılmayan bir kavram olarak duruyor. FazlaGıda ile dünyaya, insanlara ve gıda firmalarına fayda sağlamak ve böylece bir Sosyal girişim örneği olmak amacı ile yola çıktık. Sorumlu bir grup olarak toplumsal ve çevresel sorunlara teknolojiyi kullanarak çözüm üretilmesi konusunda örnek olmayı hedefliyoruz.

2- Girişiminiz FazlaGıda’nın kuruluş sürecinde Türkiye’de ne gibi zorluklarla karşılaştınız?

OS: Sosyal girişim olmak konusunda büyük zorluk yaşadık; her görüştüğümüz kurum “neden böyle bir iş ile uğraşıyorsunuz?” diye sordu. Aslında bir yandan da büyük bir fırsat çünkü sorunun cevabını verdiğinizde sadece projeye katılım değil aynı zamanda destek de görüyorsunuz.

En çok soruyu ise “Güvenli gıda bağışı” konusunda aldık diyebilirim. İşletmeler ilk olarak marka imajlarını düşünerek “ya bağışladığımız gıdadan biri zehirlenirse” diyor; biz de bu süreçte gıda bankalarının kabul ettiği standartlarda gıdaların kabul edildiğini anlatıyor ve onlarla birlikte hangi gıdaların bağışlanabilir olduğu konusunda çalışmaya başlıyoruz.

Hamburg, Germany - October 06, 2013: crowded garbage after the Altona fish market

3- FazlaGıda’nın geldiği noktada müşterilerine neler vadediyor?

OS: FazlaGıda gıda işletmelerine satılmayan fazla gıdaları çöpe atmaktan daha kolay ve kazandıkları vergi avantajı sebebi ile daha karlı şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmalarını; böylece finansal fayda elde ederken aynı zamanda toplumsal ve çevresel sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlayan, coğrafi olarak ölçeklenebilir bir teknolojik çözüm sunuyor.

Birçok gıda firmasının “Gıda atığını azaltma” hedefi bulunuyor ve FazlaGıda talep fazlası gıdaların yine insan tüketimi ile sonuçlanmasını sağlayarak işletmelerin paydaşlarına verdikleri sözleri yerine getirmelerine de yardımcı oluyor.

West Dundee, IL, USA- May 9, 2011: Two Groot corporation trash dumpsters are not enough to contain the garbage generated and overflowing and spilling over outside of this unidentified place of business

4- Dünya’daki gıda sorunu giderek artıyor. Girişiminiz FazlaGıda bu soruna nasıl çare olmayı hedefliyor? İlerideki hedefleriniz neler?

OS: Gıda atığı 2000’li yılların en büyük sorunlarından biri ve gitgide artıyor. Gıda atığı bir ülke olsaydı; Çin ve Amerika’dan sonra dünyada en çok CO2 salınımı yapan 3. ülke olurdu. Bunun da öncelikli 20 küresel sorunlarımızdan iklim değişikliği ve gelir eşitsizliği sorunları ile direkt ilişkisi açık.

Gıda atığı’nın birçok farklı sebebi ve çözümü mevcut; FazlaGıda olarak gıda tedarik zinciri içinde israfın önlenmesi amacı ile farklı teknolojik çözümler ile gıda israfını minimize etmeyi ve gelir eşitsizliği sebebi ile kaliteli gıda eksikliği yaşayan insanlara faydalı olmayı hedefliyoruz.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap