Bilim insanları, günümüz önlenemez hastalıklarından biri olan obeziteye genetik mühendislik ile savaş açtı.

Araştırmalarına son hız devam eden bilim insanları, obeziteyi değiştirilmiş genetik kodlar ile yenecek bir formül keşfetti. Farenin genetiği ile oynama yapmayı başarabilen uzmanlar, aynı yöntemi insanda uygulamaya hazırlanıyor.

Fareler üzerinde gerçekleştirilen deneyde vücutta beyaz yağların üretimini sağlayan PexRAP proteininin üretimini durduran uzmanlar, beyaz yağları bej ve kahverengi yağlara dönüştürerek vücutta zararlı yağ oluşumunu engelleyebildi.

Bu yöntemin insanlar için de kullanılabileceğini öne süren uzmanlar kısa bir süreliğine bu operasyonun ardından PexRAP proteininin tamamen oluşum engeli için bir grup ilaçlı tedavi sürecine girilebileceğini açıkladı.

Obezite ve diyabet hastalıklarında engellenemeyen kilo artışına bu şekilde çözüm olabileceğini savunan uzmanlar henüz bu uygulamanın insan üzerinde ne zaman uygulanabileceğini açıklamadı.

Günden güne artan obezite ve diyabet sorunları özellikle de ülkemiz verileri incelendiğinde hiç de iyi bir durumda değil. TÜİK’in 2016 yılı verilerine göre her 5 kişiden birinin obez ve her yüz 100 kişiden 34’ünün fazla kilolu olduğunu hesaba katarsak uzmanların uygulamayı planladıkları bu yöntem, gelecekte oluşabilecek büyük bir felaketi önleyebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap