Ambrosia adlı bir girişim, 25 yaşın altındaki gençlerin kanını depolayarak 35 yaş üstü insanlara 8 bin dolar karşılığında satıyor.

Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran bu fikir aslında tamamen gerçek. Amerika’da Jesse Karmazin adlı girişimci tarafından kurulan Ambrosia, 25 yaş altındaki gençlerin kanını topluyor ve toplanan kanı kendi vücuduna enjekte etmek isteyen 35 yaş üzerindeki insanlara 8 bin dolar karşılığında satıyor. İnsanların bu yöntemi kullanarak birçok hastalığın üstesinden gelebileceğini inanılıyor ve hatta yaşlanmanın da durdurulabileceği düşünülüyor.

İki insanın birbirine bağlanıp damar yolları birleştiğinde kan alışverişinin gerçekleşmesiyle oluşan fenomene verilen isim olan parabiyosis, araştırmacıların 2013 yılında fareler üzerinde yaptığı bir deneyle gerçek olabileceği kanıtlanmıştı. Yaşlı fareye verilen genç farenin kanı sayesinde, yaşlanmanın belirli özelliklerinin kaybolduğu görülmüştü. Fakat araştırma daha sonra tekrarlanmadı ve tam olarak kesin bir bilgiye ulaşılamadı.

Parabiyosisin, insanda aynı etkiyi yapması ise şu anda sadece teori düzeyinde sınırlı kalmış olsa da dünyada birçok kişi bu fenomene dahil olup gençleşme hayali kuruyor.

PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel da geçtiğimiz yıl verdiği bir röportajda parabiyosis yaptırmak istediğini belirtmişti fakat girişimin sahibi Karmazin, Thiel’ın müşterileri olmadığını ifade ediyor.

Parabiyosisin insan üzerindeki etkileri henüz tam olarak belirtilmese de Karmazin, Ambrosia’nın kalp rahatsızlıklarını, kanseri ve alzaymırı tedavi edebileceğini öne sürüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap