Stripe adlı girişim aldığı yeni yatırım sayesinde girişimin kurucuları Patrick ve John Collison genç milyarderler kulübüne katıldı.

Stripe isimli girişim Lyft, Kickstarter ve Wish gibi uygulamalar için internet üzerinden ödeme yapmanızı sağlıyor. 20 milyar dolar hacme sahip şirket gerçekleşen her ödeme için yüzde 2.9 pay ve 30 cent alıyor.

Ortak kurucuları oldukları Stripe sayesinde dünyadaki en genç milyarderler kulübüne girmeyi başaran Patrick ve John Collison’ın mal varlığının Stripe’a CapitalG tarafından 150 milyon dolar fon bulunmasından sonra en az 1.1 milyar dolar olduğu düşünülüyor. Şirketin geçen hafta aldığı yatırım ise 9.2 milyar dolar değerinde.

stripe-logo

Collison kardeşler Stripe adlı girişimin yüzde 30’una sahip bulunuyor. 150 milyon dolar yatırım alıp FORBES Dergisi’nin açıklamasına göre her bir kardeşin şirketin en az yüzde 12’sine sahip olduğunu iddia ediyor. Fakat yetkililer bu konuda bir açıklama yapmayı reddediyor.

26 yaşındaki John Collison şu an Stripe’ın başkanı olarak görev yapıyor. Bu da onu dünyanın kendi çabasıyla milyarder olmuş en genç kişisi yapıyor. Daha önce bu özellik Snapchat’in kurucusu ve CEO’su 26 yaşındaki Evan Spiegel’deydi. Milyarderler kulübünün genç üyeleri arasında ise 28 yaşındaki Stripe CEO’su Patrick Collison, 28 yaşındaki Snapchat’in kurucu ortaklarından Bobby Murphy de bulunuyor. Dünyanın en genç milyarderi koltuğundaysa Ferd adlı aile şirketinden edindiği yüzde 42’lik hisse ile 20 yaşındaki Norveçli Alexandra Andresen bulunuyor. Kardeşi 21 yaşındaki Katharina Andresen’le birlikte 1.2 milyar dolar servetlerinin bulunduğu bildiriliyor.

stripe-ceo

Collison kardeşler ise Forbes Milyarderler listesindeki altı İrlandalı arasına katılmış oldu.

Collison kardeşlerin ilk şirketi Shuppa, eBay satıcıları için bir yazılım olarak 2008 yılında ortaya çıkmıştı. Harvard ve MIT gibi okullardan okullardan ayrılarak kendi işlerini kurmaya yoğunlaşan kardeşler çabalarının karşılığını almışa benziyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap