ABD’nin orta-batı bölgesindeki eyaleti Nebraska’nın futbol turnuvası organizatörleri, Omaha takımını kızlardan birinin erkek gibi göründüğünü söyleyerek diskalifiye etti.

8 yaşındaki yetenekli oyuncu Mili Hernandez, Omaha’nın Azurri Cachorros adlı futbol takımında oynuyor. Oldukça yetenekli bir oyuncu olan Mili kulübünü geçtiğimiz Pazar gerçekleşen final turnuvasına taşıdı. Ancak başlama vuruşundan kısa bir süre önce Mili, bir erkek gibi göründüğü bahanesiyle takımıyla beraber yarışmadan diskalifiye edildi.

Mili, yerel televizyona verdiği bir röportajda “Erkek gibi görünüyor olmam erkek olduğum anlamına gelmiyor. Tüm kulübü turnuvadan çıkarmak için bir sebepleri yok.” dedi. Bu şok karar genç kızı gözyaşları içinde bırakmıştı. Mili’nin ebeveynleri, organizatörlere kararlarını geri almaları için kızlarının sağlık kartını göstererek savunmaya geçtiyse de turnuva görevlilerini ikna edemediler.

Mili’nin bu hikayesini duyan Amerika’nın efsanevi futbol isimleri Mia Hamm ve Abby Wambach, genç kıza ellerini uzatarak desteklerini sundular.

Kaynak: TIME

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap