Yeni yapılan bir araştırmaya göre, Avustralya’da çekirdek aile giderek artış gösterirken, genç evli çiftler çocuk yapmak yerine seyahat edip yeni yerler görmeyi tercih ediyor.

Avustralya İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, 2023 yılına dek çocuksuz ailelerin görülme sıklığı büyük bir artış gösterecek ve en sık görülen aile tipi olacak.

Ülkede yaşayanların çeşitliliğinin artmasından ötürü, eskisine oranla şehirlileşmenin daha sık görüldüğü ve yeni neslin yaşam koşullarına daha çok önem verdiğini gösteren ankette, gençlerin bebek yapmak yerine parasını tatil yapmaya harcadığı ortaya çıktı.

Evli çiftlerin çocuklu ve çocuksuz olmalarına göre dağılımı

Avustralya İstatistik Kurumu’nun yaptığı anket sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre, aile kurumunun giderek tekilleştiği ve çekirdek aile yapısının benimsenmeye başladığı sonuçlarının ağır bastığı görülmeye başlandı. Buna göre, yeni evli çiftlerin giderek daha az çocuk yapmak istediği ve hatta bazılarının çocuk yapmayı tercih etmediği belirtiliyor. Araştırmaya göre, 2036 yılına kadar, çocuksuz evli çiftlerin sayısının çocuklulara göre 1 milyon daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

Yapılan tahminler sonrasında, bu trendin uzun vadede yaratacağı sorunlar düşünülerek ekonomik büyüme gibi konuların sekteye uğrayacağından korkuluyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap