Başlangıç tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmayan ve köklerinin yazılı tarihin gerisine uzadığı hatta insanlık tarihi kadar eski olduğu ifade edilen “yoga“, arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılan taş mühürlerin üzerinde “yoga” yapan insan figürlerinin bulunması nedeniyle tarihinin M.Ö 6.500’lü yıllara kadar dayandığı düşünülüyor.

Zamanının uzmanları olarak kabul edilen keşişler, bitki ve hayvanların farklı yaşam biçimlerini, davranışlarını inceledi ve bunları insan bedenine uygulayarak; etki ve sonuçlarını kendi bedenlerinde deneyimlediler. Zamanla bu denemelerin sistematikleşmesi sonucu “yoga“, insana kendi benliğini tanımasını, dengede tutmasını ve yaşamla daha kolay baş etmesini öğreten, yaşamın daha derinlemesine ve anlamlı yaşanmasını sağlayan bir felsefeye dönüştü.

Son zamanlarda da oldukça popülerlik kazanması yoganın oldukça ilginç metodlarla uygulanmasına neden oldu. İşte o metodlara bir kaç örnek;

1. Death Metal Yoga

Bu yoga metodunda katılımcılar death-metal müzik eşliğinde yoga yapıyorlar.

2. Renkli Yoga

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinin kanıtlanmasından olacak; bu yoga metodunda katılımcılar zihninin hangi bölgesini çalıştırmak istediğine göre bir renk belirleyip, yogasını o renk LED ışıklarla kaplı oda da gerçekleştiriyor. 

3. Temalı Yoga

Bu yoga metodunda katılımcılar sevdikleri filmlerin temalarından oluşturulan ortamlarda yoga yapıyor. Fotoğrafta gördüğünüz tema ise; Harry Potter.

4. Biralı Yoga

Bu yoga metodunda ise katılımcılar her duruş değişikliğinde ellerinde tuttukları biralardan birer yudum alıyor ve bu metod genellikle Almanya’daki yoga stüdyolarında uygulanıyor.

5. Keçi Yogası

Son zamanların en popüler yoga metodlarından birisi olan keçilerle yoga, ABD’de bir çiftlikte gerçekleştiriliyor ve oldukça yoğun bir katılım talebi var. 

6. Hike Yoga

Doğa yürüyüşü planlamalarına benzer olarak gerçekleştirilen bu metodu ormanlık bir arazide gerçekleştirmeniz yeterli. 

7. Dharmik Dinlerde Yoga

Dharmik dinlerde yoga bir ibadet biçimidir ve bu dinlerde tanrı evrenin kendisidir. İnsan da o tanrının bir parçasıdır. Yoga da bu bağlamda insanın içindeki tanrısal-evrensel yönü bulması için hayat gailesini bırakıp kendine dönmesi olarak kabul edilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap