Dünyada 2050 yılına dek su ihtiyacında en az %55‘lik bir artış bekleniyor. Bunun anlamı ise suyun önümüzdeki yıllarda hiç olmadığı kadar önem kazanacak olması. Peki, suyu kazanmak için gerçekten sıcak savaş gerekli mi?

Anlaşılan o ki önümüzdeki yıllarda ülkeler su için savaşacak öngörüsü bir şehir efsanesinden farklı değil. Örneğin bir Coca-Cola ürününü ele alalım. Coca-Cola Hindistan‘da işlenmiş yağmur suyunu kullanırken Maldivler‘de ise arıtılmış deniz suyu kullanıyor. Bunun haricinde çoğu şirkette de durum böyle.

Her şirket gelecekleri için bir yol keşfetmiş ve o yolda ilerlemiş durumda. Keza ülkeler için de aynı şey geçerli. Her ülke kendisi için bir yol aramakla meşgul ve çoğu jeopolitik otoriteye göre bu yolların arasında savaş geçmiyor; çünkü herkes biliyor ki dünyadaki suların sadece %2,3‘ü tatlı, içilebilir su. Bu suyun da aşağı yukarı bir ömrünün olduğu bilindiği için de her ülke, her şirket, her kuruluş gelecekleri için, süreklilikleri için bir yol aramakta.

Aranan bu yolların birçok somut örneği var: 1997-2009 arasında en kurak dönemini yaşayan Avustralya bu süreçte su tüketimini yarıya indirmeyi başardı. Dünya Bankası, Su Uygulamaları programı ekonomisti Richard Damania bunun suyun parayla satılması yoluyla sağlandığını belirtiyor.

Bir başka örnek ise suyu ulusal güvenlik meselesi olarak gören İsrail. Tel Aviv yakınlarındaki atık su artıma tesislerinde 140 milyon metreküp su üretiliyor ve tarımda bu su kullanılıyor. Bugün sulamada kullanılan suyun %40‘ı atık sudan sağlanıyor; ayrıca ayrıştırılan diğer maddelerden elde edilen metan gazı da yenilenebilir enerji üretiminde kullanılıyor.

2030 Water Resources Group‘tan Anders Berntell, çöldeki bir ülke olarak İsrail bunu yapabiliyorsa, doğru teknoloji, ekonomik kaynaklar ve siyasi kararlılıkla başkalarının da yapabileceğine inanıyor.

İsrail atık suların %86‘sını arıtarak yeniden kullanıyor. Bu bakımdan dünya birincisi. İkinci sırada ise  %19 ile İspanya geliyor. İsrail‘de bugün içme suyunun yarıdan fazlası, deniz suyunu tuzdan arındırma yoluyla sağlanıyor.

Yapılan araştırmalara göre, su büyük savaşlara sebebiyet vermeyebilir; çünkü modern devletler bu soruna çözüm bulmaya yavaş yavaş başladı. Berntell‘e göre bu, gelecek yıllarda sadece Afrika ve Orta Doğu gibi gelişmemiş -gelişememiş- bölgelerde ciddi bir sorun teşkil edebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap