Şu an düşündüğümüzde imkansız gibi gözüken bu rakam, gelecek neslin bizden daha uzun ömürlü olacağını ortaya koydu. Yapılan araştırmalar insan ömrünün 100 ila 120 yıl olacağını değil, 150 yıl olacağını öngörüyor. Bu bizi ne gibi sorunlar bekliyor sorusuna ister istemez yöneltiyor.

Geleceğin nesli ne yapacak? Uzun ömürlü olmak iyi bir şey mi yoksa bir lanet mi? Dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan insan da bu şekilde uzun ömürlü olabilecek mi?

Biz düşünemesek, inanamasak da araştırmacılar ve uzun geleceği olan büyük şirketler, sorunları ve avantajları değerlendirdikleri çalışmalara başladı. Uzun değil yaklaşık 50 öncesini düşünürsek bu yaş ortalamasının ne kadar yüksek olduğunu görmüş oluruz.

Canlı yaşamı milyonlarca yıl önce dünya üzerinde yer almışken, insan yaşamı yalnızca 2-3 milyon yıl önce var olmuştur. Bir o kadar daha yaşayamayacak olabiliriz ancak gelecekte uzun ömürlü olacak insanların ne kadar daha hayatta kalacakları araştırmalar ile sınırlı durumda.

Gelecekteki neslimiz nasıl bu kadar uzun süre yaşayacak? Elbette ki teknolojik gelişmelerin yanında gerçekleşen sağlık alanındaki gelişmeler, insan hastalıklarının kökünü kurutacak diyebiliriz. Ama bu demek değildir ki tamamen hastalıklardan kurtulacağız.

20. yüzyılın ilk çeyreğinde insan ömrü 45 ila 50 iken, bu 21. yüzyılın ikinci çeyreğinde 65 ila 70 aralığına yükselmiştir, bu veriler ile elimizde dünya geliştikçe ömür uzuyor demek yanlış olmaz. Ancak biz bu kadar hızlı bir şekilde gelişmeye devam edersek, bilim insanlarının araştırmalarının sonucunda bir insan 150. yaşını görebilecek.

Uluslararası dev şirketler de hem insan ömrünü uzatmaya yönelik hem de 100 yaş üstü milyonlarca kişinin yaşayacağı bir dünya için şimdiden önemli çalışmalara başladılar bile… Ekonomik alanlarda, eğitim ve sağlıktaki değişimler en önemlileri. Bu alanlarda sağlanan gelişim ile aslında gelecekteki neslimizin bir değil birden çok mesleği olacak. Yeterlilik ve zeka seviyesi oranları da bir hayli artacak gibi duruyor.

Sözcü Gazetesi’nden Uğur Dündar’ın da köşe yazısında değindiği bu gelişmeye şunları ekleyelim. İnsan ömrünün uzatılmasının çalışmalarına 1982’de bir röportaj için gittiği Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının fareler üzerindeki deneyleri sayesinde o zamanlardan da öngördükleri gibi insan ömrünün 150 yıl olacağını iddia etmişler.

Şu anda da insan ömrü bir hayli uzamış durumda. Dündarİngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nden yaşlılık hastalıkları uzmanı olan Aubrey De Grey’in 150 yaşını görecek insanın çoktan doğduğunu bize aktarıyor. De Grey aynı şekilde 1000 yaşını görecek insanın da 20 yıl içinde doğacağını iddia ediyor!

Gazeteci Ertuğrul Akbay’ın “yaş 75 yolun yarısı “ kitabı bu konu ile ilgili önerilebilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap