Veri depolama alanında yaşanan yenilikler beraberinde birçok kolaylık getirdi. Bu alanda gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde veri depolama aygıtlarının kapasiteleri arttı ve aynı oranda, aygıtların boyutunda küçülme yaşandı.

Bu küçülme sayesinde daha kullanışlı hale gelen veri depolama aygıtları, üzerinde çalışılan proje sayesinde bambaşka bir boyut kazandı.

Sciencemag tarafından yayımlanan araştırmada paylaşılan bilgiler oldukça ilginç. Geçtiğimiz günlerde yer verdiğimiz ‘Dünyanın en yüksek kapasiteli flash belleği Türkiye’de satışa çıkarıldı‘ haberinin ardından, üzerinde çalışılan proje geleceğin veri depolama çözümü olarak DNA‘ların kullanılmaya başlanacağının sinyallerini veriyor.

Üzerinde çalışılan proje neticesinde; Columbia Üniversitesi araştırmacıları tamamen çalışan bir işletim sistemini, 1895 yapımı bir Fransız filmini, Amazon hediye kartını ve diğer dosyaları DNA üzerine başarıyla yazdırmayı ve daha sonrasında bu dosyaları geri almayı başardı.

Gerçekleştirilen işlemler sırasında hiçbir veri kaybının veya dosya bozulmasının yaşanmadığı belirtilirken, bu çalışma belirsizliğini koruyan birçok konunun aydınlatılmasına aracı olabilir. Uzun bir zaman önce nesli tükenen mamutların DNA‘sından bile bilgilere erişilebildiğini ve bu çalışma sayesinde verilerin bozulmadan kalıcılığının sağlanabileceğini belirtti.

Yalnızca 1 gram ağırlığındaki DNA, 1 terabaytlık sabit diskten tam 215 bin kat daha fazla veri depolayabiliyor. Bu projenin ardından birçok büyük teknoloji firmasının ve özellikle Microsoft‘un, DNA’yı depolama alanı olarak kullanmayı hedeflediği belirtiliyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap