Teknoloji ilerledikçe bizim için daha stresli koşullara yol açabiliyor. Bilgisayarlarla daha fazla iş yapabiliyoruz ama sorumluklarımız ve yüklerimiz de arttı. Yapay zeka ve robotların gelecekte çalışanların yerini alma ihtimali hızla artıyor.

Ancak bir yandan teknoloji daha rahat yaşamamızı, daha yaratıcı olmamızı da sağlayabiliyor. Bunların hepsinin ötesinde herkesin deneyimlemediği bir şey daha var, o da oyunlar ve sanal gerçeklik gibi yenilikçi yöntemlerle bizi sıkıcı hayatlarımızdan kopartabilmesi.

Oyunlar artık akıllı telefonlar, tabletler ve video oyun konsolları sayesinde çok kişiye ulaşabiliyor. Sanal gerçeklik ise henüz tam oturmadığı için göreceli olarak daha az insanın erişebildiği daha yeni bir teknoloji. New York kökenli yapım firması "m ss ng p eces" işe sanal gerçekliği meditasyon aracı olarak kullanmayı ve daha çok kişiye ulaşabilmeyi umut ediyor. Bu amaç doğrultusunda Kaliforniya’daki Spirit Rock Meditasyon Merkezi ile ortak bir çalışma yapmışlar.

Spirit Rock Meditasyon Merkezi’nin kurucusu Jack Kornfield ise sanal gerçeklik ile tanıştığı anda bu projeye onay vermiş. İki ekip beraberce bir 360 derece izlenebilir video serisi hazırlamışlar. Sanal gerçeklik gözlükleri ile kullanıldığında sizi oturduğunuz yerden bambaşka ortamlara götüren bu videolar, YouTube’de herkese açık durumda. Ayrıca Google’nin Daydream VR platformu üzerinden de erişilebiliyor.

Meditasyon videolarının içerikleri ise çeşitli. Bazıları sizi uzman guruların yanına taşıyor ve onlardan tavsiyeler alabiliyorsunuz. Bazıları ise gezerken çevrenize bakabildiğiniz sakin doğa yürüyüşleri şeklinde. Tabi eğer VR gözlüklerini kullandığınız kısıtlı bir alanınız varsa, yapımcılar yürümenizi pek önermiyorlar. Ama bu teknolojinin sizi evinizden, koltuğunuzdan alıp evrenin herhangi (sanal) bir köşesine götürebilecek olması bile en baştan etkileyici bir fikir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap