Yıldız kayması, genelde şiirsel ve duygusal bir algıya sahiptir. Yıldız kaydığında yanımızdakine “bir dilek tut” deriz, derken de içimizden en imkansızı dileriz.

Bir yıldız kaydığında dilek tutulmasının sebebi ise bu olayın nadir oluşudur. Gelişen teknolojiyle ve yapay yıldız kayma teknolojisiyle artık daha çok dilek dilememiz mümkün.

Daha önceden fikri ortaya atılan ve uzun zamandır üzerinde çalışılan konsept olan yapay yıldız kaymaları, Japon ALE şirketi sayesinde gerçek olmaya zannettiğimiz kadar uzak değil.

ALE şirketinin geliştirdiği uydu teknolojisi sayesinde suni yıldız kayma fikri, 2018’e kadar hayata geçirileceği öngörülüyor. Tabii ki de bu fikrin gerçekleşmesi çok da kolay değil. Yapay yıldız kaymasının gerçekleşebilmesi için öncelikle atmosferin bir tabakası olan termosfere bir uydu yollamak gerekiyor. Gezegenin dışına doğru bir uydu yollamak tahmin ettiğimizden daha zor ve masraflı. Bu uydunun termosfere ulaşıp, doğru yörüngede dönmeye başlaması aylar sürer.

Uzun sürecek olan bu dönemde her şeyin yolunda gittiğini farz etsek bile ALE şirketinin uydunun hızı ve yerini kontrol etme imkanı olmayacak. Ayrıca yörüngesinde yaklaşık dört sene kalacak olan uydunun, sadece 300 ila 500 arası sahte kuyruklu yıldız taşıma kapasitesi var. Şirketin hedefi, termosfere 1’den çok daha fazla uydu göndermek; fakat bu durum teknolojinin başarılı olmasına bağlı.

ALE şirketinin kurucusu Okajima’nın öncelikli hedefi, yıldız kaymalarını Tokyo’dan izleyebilmek ve Tokyo sakinlerine izletebilmek. İkinci hedefi ise tahmin edilebileceği gibi, bu teknolojiyi kullanarak para kazanmak. ALE şirketi için bunu yapmanın birçok yöntemi olacak.

Bu yöntemlerden bir tanesi belediyelere ve devletlere satış planlaması. Eğer yılbaşı gecesi, ALE uydularından biri şehrinizin üstünden geçiyorsa ve belediyeniz böyle bir gökyüzü şovu sizlere sunmak istiyorsa, ALE’den bu servisi satın olmak zorunda kalacak.

Bunu yapmak için bir belediye veya bir devlet kolu da olmaya gerek yok. Yeteri kadar zenginseniz, siz de kendi isteğiniz doğrultusunda (eğer uydunun yörüngesinde bulunuyorsanız) ALE’nin servislerinden faydalanabilirsiniz. İster evlilik teklifi edin, isterseniz doğum günü kutlayın; yapay yıldız kayması için tabii ki cüzdanınızın da yeteri kadar kabarık olması gerekiyor.

Yıldız kayması kadar doğal ve güzel bir şeyi yapaylaştırmaya gerek olup olmadığını sizin takdirinize bırakıyoruz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap