Pepsi‘nin CEO’su Indra Nooyi‘ye göre 2026 yılına gelindiğinde favori atıştırmalıklarımız böcekler olacak.

Kulağa rahatsız edici gelse de bu öngörünün ciddiye alınmasını gerektiren nedenler var. Zira Nooyi 10 yıl önce de dünyada büyük bir ‘sağlıklı beslenme’ akımı oluşacağını iddia etmişti ve bu tahmin doğru çıktı.

Uluslararası yiyecek içecek sektörünün liderlerinden olan Pepsi, yakın gelecekte tüketicilerin hangi gıdalara yöneleceğini anlamak için zaman ve kaynak ayırarak çalışmalar yapıyor.

Yeni trend: Ucuz protein

Bu araştırmalardan çıkan sonuca göre insanlar yakın bir zaman içinde ucuz protein tüketmek isteyecek.

Uzmanlar çekirgenin trend olacağını söylüyor. Cips olarak! Ben bir vejeteryanım ve çekirge cipsi yemiyorum. Ancak dediklerine göre yüksek protein tüketmek isteyenler için çekirge ve bunun gibi seri ürün bulunuyor. Indra Nooyi Pepsi CEO

Yurt dışında, özellikle Uzak Doğu ülkelerinde “çekirgeli” atıştırmalıklar bulmak mümkün olsa da, batılı ülkelerde insanlar yedikleri cipsin içinde böcek bulunması fikrine henüz uzaklar.

Noodi, böcek yeme fikri toplumda bir süre daha yaygınlaşmayacak olduğunu düşünse de Pepsi‘nin görevlerinden birinin de gelecek trendlerini şimdiden yakalamak olduğunu şu sözlerle ifade ediyor;

10 yıllık bir geleceğe baktığımızda şimdi ‘tuhaf’ diyebileceğimiz yiyecek ve içecek alışkanlıklarının ortaya çıkacağını görüyoruz. Tüketiciler bunlara alışkın olmasalar da Pepsi olarak biz hazırlıklı olmalıyız.

Günümüzde sağlıklı beslenme trendinin yükseleceğini 10 yıl öncesinden gören Noodi ve dönemin CFO’su Hugh Johnston, abur cubur sektörünün tükeneceğini doğru şekilde tahmin etmişlerdi.

Yeni tahminlerinde de haklı çıkarlarsa çekirge için geleceğin ‘bademi’ diyebiliriz.

Kaynak: CNBC


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap