Türkiye’de son yılların en fazla kazandıran yatırım aracı olan gayrimenkul, yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Öyle ki, Türkiye’de satılık konut fiyatları eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.45 artarak hem enflasyonun hem de diğer yatırım araçlarının bir çoğunun üzerinde kazandırdı. İş Bankası’nın desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi Reidin tarafından hazırlanan, Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Eylül ayında bir önceki aya göre ise yüzde 0.26 oranında artış gerçekleşti.

En fazla artış Tekirdağ’da

Eylül ayında metrekare başına konut satış fiyatlarının yüzde 2 ile en fazla arttığı il Tekirdağ oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.64 ile Giresun.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.33 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 12.76 oranında artış gerçekleşti.

En yüksek kira artışı Bursa’da

Eylül ayında Bursa‘da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.29 oranında artmış ve Bursa kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2 ile Bilecik oldu.

Öte yandan eylül ayında bir önceki aya göre; İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.11 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.36 oranında azalmıştır. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 8.5 puan fazla artış gösterdi.

Eylül ayında markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 22’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, tercih noktasında ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap