Gayrimenkul şirketleri, yaklaşık 2 yıldır dövizdeki yükseliş yüzünden ev fiyatlarına yansıtılmayan maliyet fazlalığını daha fazla kaldıramıyor.

Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinden ve Kuzu Group’un yöneticilerinden olan Özen Kuzu, önümüzdeki yaz aylarından itibaren mecburen her şirketin kendi çapında fiyat artışına gideceğini ve bunu gören yerel müteahhitlerin de fiyat arttıracaklarını söyledi.

Kuzu, dolar/TL paritesindeki değer kaybının, inşaat maliyetlerini düşüreceğini; ancak konut fiyatlarında düşüş beklemediklerini ifade ederek, aksine bundan sonra fiyatlarda artış başlayacağını ve her firmanın kendi projesi bazında bir yükselişe gideceğini belirtti.

Özellikle İstanbul’daki evlerin değerlerinin çok altında kaldığını söyleyen Kuzu, bunu ülkemizin son yıllarda yaşadığı bir takım talihsiz olaylara bağlıyor. Bu sektörün başka otoritelerine göre ise Avrupa ve Arap ülkelerinin kısa vadede bu coğrafyaya daha etkin yatırımlara başlayacak ve fiyatlar asıl o zaman gerçek yükselişe geçecek.

Yakın vakitte ev başta olmak üzere gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin sektörü iyice araştırıp, hızlı bir değerlendirmede bulunmaları gerektiğini de belirtelim. Keza bütün otoritelere göre istemsiz bir fiyat artışı, tüm şirketler ve onlara bağlı yerel müteahhitler için gündemde.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap