ABD’de insanların fazla eşyalarını evlerinin garajında çok ucuza sattığı “garage sale” formülü, Türkiye’de de yaygınlaştı. Ancak bizdeki garaj günleri genellikle pazarlama taktiği olarak kullanılıyor.

ABD başta olmak üzere, Avustralya ve Avrupa’nın birçok bölgesinde kullanılmayan eşyaların evin garajı ya da bahçesinde satılması akımına Türkiye de katıldı. Yurt dışında özellikle 1970’lerden sonra yaygınlaşan ve “garage’ ya da ‘yard sale’ adı verilen bu satış modeli Türkiye’de mağazaların kullandığı bir pazarlama taktiğine dönüştü. ABD’de ev sahipleri kullanmadıkları ürünleri yok denecek kadar düşük bir fiyata elden çıkarmak için bu yöntemi kullanıyor. Tencereden sandalyeye, giyimden müzik aletine kadar onlarca çeşit eski ve kullanılmayan eşyanın satıldığı bu garaj günlerinde, ev sahibi ek bir kazanç sağlıyor.

Türkiye’de ise garaj günleri son 5-6 yıldır yaygınlaştı. Ayakkabıdan giyime birçok kategoride yapılan bu satışlarda gömlek-pantolon 20 liradan, ayakkabılar 15-20 liradan alıcı buluyor. Bu satışı gerçekten garajda yapanlar da var. Ama çoğu zaman “garaj” kelimesi bir pazarlama taktiği olarak kullanılıyor ve satışlar mağazalarda gerçekleşiyor. Alışveriş merkezleri de garaj günleri kelimesini sık sık kullanıyor. Genellikle sezon sonu indirimlerin yer aldığı garaj günlerinde, yüzde 80’e varan indirimler tüketiciye cazip geliyor. Starcity Outlet de garaj günü düzenleyen alışveriş merkezlerinden biri. AVM bu günlerde yüksek ilgi görüyor.

Flo’ya yoğun ilgi

Türkiye’de garaj günlerinin öncülüğünü yapan Ziylan Grup‘un Flo markası, ürünlerini firmanın Güneşli’deki garajında satıyor. Bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve geçen hafta sona eren Flo Garaj Günleri’nde 2.5 milyon TL değerinde yaklaşık 70 bin çift ayakkabı satıldı. 25 gün süren indirim döneminde 300 binden fazla kişiyi ağırlayan Flo’da ürünler, “2 alana 1 bedava” gibi kampanyalarla ve yüzde 80’e varan indirimli fiyatlarla müşterilere sunuldu.

Beta da başlıyor

Ayakkabı firması Beta da, Beta Garaj Günleri’ni 29 Eylül-2 Ekim olarak belirledi. Burada ayakkabı, bot, çizme ve çantalar 59.90 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. Kampanya 8 mağazada geçerli olacak.

ABD’DE çok yaygın

Özellikle ABD’nin küçük şehirlerinde yaygın olan garaj satışları, insanların evde fazla olan mobilya, giysi, oyuncak, kitap gibi ürünleri verecek kimse bulamadığından çok ucuza sattığı bir etkinlik.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap