Sanıklar bazen gangster olabilirken, bazen de suç dünyasıyla ilişkilendirmeye o kadar da alışkın olmadığımız insanlar olabilir. Bu örnekte "orta yaşlı" suç çetesinin lideri 66 yaşında bir kadın.

Eski usul bir suç türü olan altın kaçakçılığı Japonya’da yeniden diriliyor. Otoriteler, ülkeye illegal yollardan sokulan altın miktarındaki ürkütücü oranla çekiştiklerini belirtiyor. Profesyonel suçlular ve girişimci amatörler gümrük bedellerini ve vergilerini atlatarak bazı vakalarda milyon dolarları bulan karlar elde ediyorlar. Tutuklama sayıları son birkaç yılda 40 katına çıktı.

Kaçakçılık, polis kılığında giyinmiş hırsızların düzenlediği pişkin altın hırsızlığı gibi yüksek profilli olaylar sayesinde ulusal ilgiyi üzerine çekmiş durumda. Polis, balıkçı teknelerinden, özel jetlere kadar yakalayıp engel oldukları multimilyon dolarlık altın kargolarının arkasında 66 yaşında bir ev hanımının organize ettiği kaçakçılık çemberinin bulunduğunu bildirdi.

Uzmanlar, altın kaçakçılığının kanun ve düzen Japonya'sında bile çekici gelebileceğini söylüyorlar. Gerekçeler ise bu suç dalı şiddet gerektirmiyor, devlet hazinesi hariç bir kurbanı yok ve yaşlı insanların silah taşımasını gerektirecek bir eylem olmaması olarak gösteriliyor.

Bu ay polis, Japonya’nın merkez bölgelerinde Güney Kore’den gelen uçuşlarda kıyafetlerinin içinde 1.2 milyon dolar değerinde 70 pound ağırlığında altın bulundurma şüphesinden ötürü 50’li ve 60’lı yaşlardaki beş kadını tutukladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap