Bu yazı, Game of Thrones'in son bölümü olan "The Spoils of War" spoilerlerini içermektedir.

Ejderlerin Game of Thrones üzerinde derin bir anlamı olduğu bir sır değil. George Washington Üniversitesi'nden araştırma ve program asistanı Timothy WestmyerAtom Enstitüsü Bülteni'nde ejderhaların nükleer silahlar için ateşli nefes alma metaforu olduğunu savundu ve serideki ejderhaların kasıtlı olarak doğal tehlikeleri ve gücü elinde bulundurma ve kullanabilme yetkisi ile ilgili bir uyarı olarak kullandıklarını savundu.

Ancak son bölümde, Game of Thrones'da yapılabilecek katliamın çok açık bir portresini oluşturdu. Bölümde, Daenerys, Dothraki'ye, Lannister ve Tarly ordularına iki yönlü saldırıda bulundu, Drogon, birlikleri uçurdu ve kaynaklarını yaktı. Ortaya çıkan hasar büyüktü. Bazı erkekler yanarak hemen can verirken bazıları ise çığlıklar atarak acı içinde can verdiler. Hem Jamie hem de Tyrion Lannister olaylar karşısında dehşete düştü.

Daenerys'ın yedi krallıkta kendisini en güçlü kişi yapabilecek silahları var. Ancak ironik olara, ejderhalar üst kuvvetler tarafından engelleniyor.

Ejderler, nükleer bombalar gibi en az çabayla maksimum kayıp yaşatabilecek kapasiteye sahip. Eğer Jamie hayatta kalırsa, ejderhalara şahit olma konusundaki ifadesi, Lannister'lerin Daenerys'i düşman olarak ne derece ciddiye aldıklarını açıklayacak. Böylesine güçlü silahlara sahip olmak düşmanlarına karşı kullanmanızın bedelinden çok dehşete düşürüldüğü taktirde savaşta caydırıcı etki yapar.

Nükleer silahları, istikrar kazandıran bir nüfuz olarak kabul eden iyimser düşünceler, bu yapıların nitelikleri gereği devletlerin cephanelerini sıkı kontrol altında tutmak, davranışlarını ve misilleme riskini hafifletmek için rejimlerin akılcı liderlere ihtiyacı olduğunu ısrarla vurguluyor. Bu, şu soruyu gündeme getiriyor; nükleer silahlar irrasyonel liderlerin istikrarsız ülkelerin ve devlet dışı aktörlerin elinde olursa ne olur? Neyse ki, Westeros için Mad King'in emrinde ejderhalar yoktu.  


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap