Galataport olarak bilinen ve Karaköy’den Tophane’ye kadar uzanan 1.200 metrelik sahil şeridini kapsayan İstanbul Salıpazarı Liman Sahası‘nın 30 yıllık işletmesini alan Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, projeye toplam 4,5 milyar liralık yatırım yapacaklarını söyledi.

Doğuş Grubu ve Bilgili Holding ortaklığında yürütülen Galataport projesinde finansman kredisinin imza töreni düzenlendi. Projeye en büyük finansör olan Yapı Kredi Bankası‘nın yanı sıra aralarında Ziraat Bankası ve İş Bankası‘nın da bulunduğu 6 yerli banka 1.02 milyar euro’luk finasman sağlarken Hong Kong‘dan 500 milyon liralık yabancı yatırım geliyor.

2018 sonunda tamamlanması bekleniyor

Basın toplantısında konuşan Doğuş Grubu CEO’su Akhan şunları söyledi;

  • Ülkemizini potansiyeline inanan bir grup olarak uzun vadeli bir bakış açısıyla projeleri hayata geçiriyoruz. Özel sektörün canlılığı ve ekonominin güçlü potansiyeli gibi avantajlara odaklanan hızlı büyüme ve yatırım sürecimiz bu yıl da devam ediyor. Öncelikli stratejimiz yurt içi ve yurt dışında değer yaratmak.
  • Altı yerli bankanın katılımıyla 1,02 milyar euro finansman sağlandı. Galataport projesinin finansmanı 3,5 yıl anapara ödemesiz toplam 14 yıl vadeli olacak şekilde imzalandı. İstanbul’un tarihi açıdan en önemli noktalarından birinde yer alan projenin 2018’in son çeyreğinde tamamlanmasını hedeflemekteyiz. Yepyeni bir yaşam alanı olması için 4,5 milyar liralık yatırım yapacağız.
  • Galataport projesi içinde barındırdığı faaliyet alanı ve yatırım ile ülke turizmine önemli katkılar yapacak. 7 milyon yabancı ziyaretçiyle 5 milyarlık turizme katkı sağlamasını bekliyoruz. 20-25 milyon ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz.
  • Hong Kong kökenli bir grup olan Peninsula Hotels ile Karaköy tarafındaki tarihi binalar için bir anlaşma yaptık. Tarihi binalar korunacak ve aslına uygun halde yenilenecek. Projeye 500 milyon TL tutarında doğrudan yabancı yatırım söz konusu olacak.
  • Galataport 112 bin metrekarelik planlama alanına sahip. 10 bin metrekarelik rıhtım alanına sahip. 30 bin metrekarelik alan yeşil alan olacak.

Kaynak: Dünya gazetesinin haberinden derlenmiştir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap