Fransız'lara göre herhangi bir şeyin kalitesini belirleyen en önemli unsur o şeyin farklılığı ve özgünlüğü. Fransız mutfağı; ince nüanslara, zengin tatlara ve uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. O kadar ünlü bir mutfaktır ki, “Somut Olmayan Kültürel Miras” başlığı altında, UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Fransız mutfağının yemekleri; yaratıcı, sağlıklı ve rafine yemeklerdir. Ülkenin mutfağına ait yemeklerini ilk listeleyen kişi Orta Çağ’da, Guillaume Tirel Taillevent adında bir mahkeme başkanıdır. Süreç içinde Fransa mutfağı, İtalyan mutfağından ciddi şekilde etkilendiği gözlemlenmiştir. Bunun üzerine, François Pierre La Varenne ve Marie-Antoine Carême adında iki usta şef, 17. yüzyılda Fransız mutfağını diğer mutfakların etkisinden kurtarmak için harekete geçmiş ve Fransız mutfağının temellerinden hareketle “yüksek aşçılık sanatı” denilen bir pişirme sanatını hayata geçirmişlerdir.

Peynir Cenneti

Avrupa’da birçok peynir çeşidi olmasının yanında ayrıca Fransa ayrı bir peynir kültürüne sahiptir. Fransa’da 400’den fazla peynir çeşidi vardır ve bölgelere göre de peynir çeşitleri değişmektedir. Peynirler yumuşak ve sert olmak üzere iki farklı tadım kategorisine ayrılmaktadır.

Bu peynirlerin en ünlülerinden olan Fourme d’Ambert, anavatanı Ambert şehri olan Fransa’nın en eski peynirlerinden biridir. İnek sütünden yapılan peynir yarı sert tadımıyla küflü peynir sınıfına girer. Fransa’nın en çok ürettiği peynirlerden biri olan Comte ise, Fransa’nın doğu bölgelerinde inek sütünden yapılmaktadır. Kıvamı yarı sert olan bu peynir, uzun bir sürede 8 ila 36 ayda olgunlaşıyor. Ambert ve Comte’nin yanı sıra en ünlü peynirleri, Brie, Camembert ve Rokfor’dur.

Fransa’da yaklaşık 10 tane şarap üretim bölgesi vardır. Bunların en ünlüleri ise Alsace, Bordeaux, Burgonya, Champagne, Korsika, Jura, Languedoc-Roussillon, Loire, Provence, Rhône ve Savoy’dur.

Kahvaltının vazgeçilmezi

Fransızlar genellikle kahvaltılarda kruvasan yemeyi tercih ederler. Bizde ise ay çöreği olarak adlandırılır. Ay şeklinde hazırlanan bol yağlı ve tatlı bir çörek olan kruvasan, arasına peynir konularak ya da sade şekilde tüketildiği gibi çikolata kreması ile de tüketilebiliyor. Yanında ise kahve ya da sıcak çikolata içilir.

Creme Brulee ile son bulan yemekler

Fransa mutfağı bölgeden bölgeye değişse de içerik bakımından sınırsız çeşitlilik gösteriyor. Fransa yemeklerinde et, deniz ürünleri, peynir çeşitleri ve mantar kullanımı ön planda ve yemek kültürü oldukça gelişmiş. Creme Brulee ise vazgeçilmez bir tatlı Fransızlar için. 1600 yıl öncesine dayanan tatlı bol yumurtadan oluşmasına rağmen kokusunu hissetmiyorsunuz. Yağ içermediği için de oldukça hafif bir tatlı.

Yemeklerin en meşhuru Chateaubriand

Chateaubriand meşhur bir Fransız yemeğidir. İlk kez Fransa’daki Londra büyükelçisi olan Chateaubrian’a yapıldığı için bu ismi almıştır. Bonfile etinden oluşan bu yemek, baharat ve tereyağı ile pişirilerek tüketilir.

Bunun dışında Fransa’ya özgü tatlar, macaronlar, baget ekmekleri, tereyağı, milföy hamurları, beşamel sos en bilinenleridir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap