Fransa başkanı Emmanuel Macron, başkanlığa seçilmeden önce sürekli dile getirdiği Fransa ekonomisini diriltmek için birçok radikal reformun peşinden gitmekte kararlı gibi gözüküyor fakat bunun için önünde zorlu bir yol var.

Macron’un iç işlerindeki reformları planlaması için hazırladığı ajanda, Pazar günü gerçekleştirilen oylamayla bir adım daha sağlamlaştı. Merkezde toplanan siyasi parti görüşüyle yola çıkan Macron’a halktan tam destek gelmesiyle birlikte yolunda emin adımlarla ilerleyen yeni başkanın seçimlerde göz ardı etmemesi gereken tek önemli unsurun oylamadaki düşük katılım olarak gösteriliyor. Düşük katılımın işaret ettiği önemli bir göstergenin oy verenlerin Macron’un ajandasına karşı olan şüphesi olarak gösteriliyor.

Birçok reform yolda

Fransa ekonomisi içeride yıllardır yavaşlayan büyümeyle boğuşuyor. Buna bir de yüksek işsizlik oranı ve bütçe açıkları ekleniyor.

Macron ise katı işçi yasalarını gevşeterek, şirket vergilerini aşağı çekerek bütçe açıklarını kısmayı hedefliyor. Capital Economics yaptığı yorumda bu reformların gerçekleşmesi halinde ülkenin Gayrisafi Milli Hasılasının Macron’un başkanlığı döneminde yüzde 1 ile 1.5 oranında artabileceğini belirtiyor.

Fransa’daki işsizliğin ise yüzde 10 civarında olduğu belirtiliyor ve bunun en büyük sebebinin ülkedeki işçi koruma yasaları olduğu düşünülüyor. Bunun yanında Macron’un farklı bir vaadi ise kamu hizmetleri dahilinde 120 bine yakın çalışanın emekli olmasıyla birlikte iş gücünden çıkartılması.

Macron ve Fransa için en büyük partnerlerden biri de Avrupa Birliği. Yeni seçilmiş başkanın Euro bölgesinin ortak bir bütçesinin, parlamentosunun ve hükümetinin olmasını öngörüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap